V některých konkrétních případech může být stres prospěšný. Pokud je ho ale příliš mnoho a starosti vám takzvaně přerůstají přes hlavu, dokáže nadělat dlouhodobá psychická nepohoda pořádnou paseku. Ne vždy je bohužel možné veškeré starosti okamžitě a účinně vyřešit. Ke zklidnění nervů mohou přispět i vybrané léčivé rostliny. Některé z nich jsou v boji se stresem a úzkostmi úžasnými pomocníky.

Rozchodnice růžová

Stále větší pozornost poutá nanejvýš půl metru vysoká rozchodnice růžová, respektive její kořen. Ten je totiž zdrojem široké palety cenný látek, které působí jako adaptogeny. To znamená, že dokážou dostat fyzický a duševní stav člověka do pomyslné rovnováhy.

Rozchodnice je dokonce považována za jakési přírodní antidepresivum. Ulevuje totiž při úzkostech, eliminuje stres a zlepšuje stav při depresích. A jako příjemný bonus dokáže podpořit celkovou odolnost, zlepšuje spánek, podporuje paměť a posiluje přirozenou obranyschopnost organismus.

Kozlík lékařský

Pošramocená psychika a nespavost jsou blízkými příbuznými. Jakmile se vám začnou hlavou honit starosti, pravděpodobně začnete i hůře spát a kvalita spánku se celkově sníží. Tím se člověk snadno ocitne v začarovaném kruhu, protože nespavost může psychické problémy a stres ještě více prohloubit.

V tomto směru je výjimečným pomocníkem kozlík lékařský. Tato tradiční a velice oblíbená bylina je jednou z neúčinnějších rostlin při nespavosti. Nejenže usnadní večerní usínání, ale rovněž snižuje četnost nežádoucích probouzení v průběhu samotné noci. Tím pečuje o zdravý a vydatný spánek.

Třezalka tečkovaná

Na třezalku tečkovanou s drobnými zlatavě žlutými květy a charakteristicky tečkovanými listy nedaly dopustit už naše babičky. Může se pochlubit opravdu bohatými léčivými účinky. K těm nejzajímavějším patří právě zklidňující efekt.

Třezalka umí zatočit s nadměrnou úzkostí, stresem a psychickou vyčerpaností. V neposlední řadě dokáže zlepšit cenný spánek. Při užívání je pouze třeba dávat pozor na její tzv. fotosenzibilitu, zvyšuje totiž citlivost kůže na sluneční záření.

Levandule lékařská

Je krásná, voňavá a světoznámá. Půvabná levandule patří bezesporu k vůbec nejoblíbenějším bylinkám současnosti. Svůj věhlas si ale vysloužila zaslouženě, dá se s ní totiž takřka kouzlit!

Také tato fialová kráska pečuje o pošramocené nervy a rozhozenou psychiku. Nejčastěji se používá ve formě aromaterapie, kdy je její uklidňující vůně blahodárným balzámem na duši. Umí ulevit při stresu, přispívá k příjemné atmosféře a podporuje relaxaci. Mnozí lidé s ní mají pozitivní zkušenost i tehdy, pokud je trápí časté bolesti hlavy.

Šišák bajkalský

Ačkoliv pochází šišák až z Dálného východu, v současnosti je lidmi používaný takřka po celém světe. Zasloužil se o to nejenom pro svůj atraktivní vzhled a výrazné modrofialové květenství, ale důvodem jsou především jeho léčivé vlastnosti. Není divu, že v místech svého rozšíření je údajně ceněný už po dlouhá tisíciletí.

Šišáku se připisuje mnoho rozličných pozitivních účinků na lidské zdraví. Mimo jiné má být skvělým prostředkem v boji proti stresu, podrážděnosti, neopodstatněného strachu a nespavosti. Přispívá také ke snížení psychického a fyzického vyčerpání.

Heřmánek pravý

Často není třeba hledat v exotických končinách. Také česká krajina nabízí úchvatné bylinné poklady, z nichž některé jsou účinným lékem proti nadměrnému stresu a psychickým potížím.

K tradičním českým bylinkám patří rovněž voňavý heřmánek, který se běžně používá při nachlazení a virózách. Poradit si ale dokáže i s duševní nepohodou a rozličnými úzkostnými stavy. Má silné zklidňující účinky, zlepšuje náladu a podporuje zdravý spánek.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.