Ještě jednou zavzpomínejme na uplynulou sezónu plnou cestování. Dobrých rad není nikdy dost a vyrazit do světa ostatně můžete kdykoli.

Jeden z největších poplatků v letecké dopravě představuje odbavený kufr. Spousta cestovatelů se tak vše potřebné snaží nasoukat do jednoho příručního zavazadla. To je však limitované nejen velikostí, ale také se v něm nesmí nacházet více než 100mililitrové lahvičky s tekutinou. Cenově skvělým a zároveň ekologickým řešením může být zejména vybraná kosmetika a toaletní potřeby.

Pečlivě volte potřebné kosmetické a toaletní vybavení

Spousta nenahraditelných věcí, jako je sprchový gel, zubní pasta nebo šampon jsou k dostání i v ekologické variantě, která navíc nenavyšuje mililitry obsažené v příručním zavazadle. Existují totiž například zubní pasty v tabletkách, které si vložíte do úst, rozkoušete a navlhčeným kartáčkem si zuby vyčistíte.

Na stejném principu funguje i ústní voda v tabletkách, která nezatíží ani životní prostředí, ani vaši peněženku. Obdobných vychytávek existuje spoustu, důkazem toho jsou i tuhé šampony, tělová másla anebo tuhá odličovací mýdla. Všechny produkty se navíc balí do plně recyklovatelných obalů, a tak je po vypotřebování jednoduše a bez výčitek roztřídíte.

Co nejvíce choďte pěšky

Stejným pravidlem se spousta z nás řídí i doma, zapomínat bychom na něj neměli ani při návštěvě zahraničí. Místo přesunu taxi službou či vypůjčeným automobilem se raději projděte. Nejen, že nezvětšíte uhlíkovou stopu, ještě navíc třeba narazíte na místa, která byste jinak neviděli. Dalším skvělým tipem je zapůjčení kola, díky kterému jste schopni urazit více kilometrů a poznat tak ekologickou formou i vzdálenější turistické cíle.

Dejte si záležet na výběru ubytování

Chovat se ekologicky můžete i při volbě ubytování, které pro svoji cestu využijete. Některé hotely se již prezentují jako udržitelné, tedy se u každičkého detailu myslelo na to, jaký vliv bude mít daná věc na životní prostředí. Udržitelná ubytování byla vystavěna v souladu s místní krajinou a za použití vhodných materiálů. Stejně tak se mohou obvykle pochlubit obnovitelným zdrojem energie, jako jsou solární panely.

Během pobytu se setkáte i se zavazujícími pravidly, jak třídit odpad a v restauraci budou servírované pokrmy připravené především z lokálních surovin. Udržitelné ubytování tak bere ohled nejen na přírodu, ale i na sociální aspekty. Chcete-li svoji dovolenou vzít takzvaně z ekologického gruntu, udržitelné ubytování je tou správnou cestou.

Další eko tipy pro cestování

Téměř na každém letišti se nacházejí pítka s vodou, chcete-li tak ušetřit peněženku i životní prostředí, přibalte si s sebou třeba nerezovou láhev, kterou si hned po letištní kontrole naplňte vodou. Využívejte vlastní láhev i po celou dobu pobytu a snižte tak spotřebu plastu na úplné minimum. V několika destinacích, jako jsou Spojené státy nebo Řím, mají dokonce pítka rozmístěná napříč centrem, proto zde vlastní lahev přijde více než vhod.

Ve spoustě hotelových resortů se s ohledem na ekologii přestaly osušky vyměňovat každý den. Pokojová služba vám je vymění až v momentě, kdy se pro to rozhodnete a odhodíte je na zem. Nechejte si tedy osušky měnit pouze tak často, jak je opravdu žádoucí. A v neposlední řadě nezapomeňte na třídění, přestože ve většině hotelů, penzionů či hostelů nádoby na tříděný odpad nejsou, dost pravděpodobně se budou ukrývat hned někde za rohem.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních vědomostí a zkušeností.