Člověk žije na této planetě již nějakou dobu a už také ví, co ke svému životu potřebuje. S nástupem nových technologií a různých inovací, které dál rozvíjí průmysl, dopravu nebo zdravotnictví, bylo vynaloženo mnoho úsilí. A tady je třeba se zamyslet nad tím, že se lidstvo chová tak, jako by zdroje a biosférické možnosti naší planety byly nevyčerpatelné.

Polovina 20. století se stala zlomovým bodem, kdy lidé pokořili hranice, ale zároveň pochopili, že jsou to hranice, za které prostě nelze dál jít. Nastal tak zrod myšlenky sociálně-ekologicko-ekonomické rovnováhy. Tato potřeba měla zásadní cíl, kterým bylo nejen dosažení globální rovnováhy, ale především vyhnout se katastrofálním následkům v oblasti ekologie.

Environmentálně udržitelný životní styl

S touto problematikou je pak úzce spjat i název environmentálně udržitelný životní styl, zkráceně ESLS. Jde o pochopení způsobu života, který přímo ovlivňuje ekologickou situaci. Lidé si tak daleko dříve a snáz uvědomují svá rozhodnutí a své činy. Znamená to, že v případě zakoupení jakékoliv věci, se začínáme zamýšlet nad jeho výrobou, jaká je jeho trvanlivost v čase a zda se obal, ve kterém je produkt zabalený, dá spolehlivě recyklovat nebo ekologicky zlikvidovat.

Tato témata jsou předmětem mnoha diskuzí. Definice udržitelného rozvoje pak pochází z myšlenky stabilní ekonomiky, která byla navržena v sedmdesátých letech minulého století. Takže téma udržitelnosti není až tak nové a neznámé. Koncept udržitelnosti je mnohostranný, ale jeho hlavním principem je uznání potřeby vzájemného vztahu s přírodními možnostmi planety, tempem růstu a směrem ekonomického rozvoje.

Jak zlepšit situaci

Určitě je co zlepšovat a jistě toho není málo. První a nejdůležitější věcí je menší spotřeba nejen potravin, ale i obalových materiálů. Klima se rok od roku mění, a to zejména kvůli lidské činnosti, samotné výrobě i technologickým procesům. Svět potřebuje přebudovat ekonomiku a nyní je to určitý trend, přeměna běžné spotřeby na zelenou a ekologickou.

Vše začíná u maličkostí. Koupit si do domácnosti LED žárovky je nejen výhodnější, ale hlavně ekologičtější. A co se týká úspory, tady asi není třeba se moc rozepisovat. Kupujete nové spotřebiče do domácnosti? Všímejte si označení A+, A++ a další, které označují úspornost. Co se týká televizí, rádií či výpočetní techniky, vybírejte produkty, které mají dlouhou výdrž baterie bez potřeby častého dobíjení.

Potřebujete nové auto? Žádný problém, ale je opravdu nutné? Pokud ano, je jistě vhodnější pořídit si elektromobil, který do skupiny udržitelnosti patří také. Navíc je to nový trend, který napomáhá ekologii jako takové. Převratné technologie nás tak přesvědčují o tom, že ještě není pozdě. Novým členem početné rodiny Audi se stal i elektromobil Audi e – tron, který se řadí do skupiny kvalitních a exkluzivních terénních vozidel. Výdrž baterie pro dojez je v tomto případě dokonce přes 200 km a nabíjení baterie je jednoduchou záležitostí, která se dá přirovnat k nabíjení mobilního telefonu.

Ovšem je potřeba vzít v úvahu daleko více faktorů, které by k udržitelnosti vedly. Výroba a následná koupě kvalitních věcí či produktů, třídění odpadů a jejich recyklace jsou způsoby, kterými poměrně snadno můžeme naší planetě pomoci.

Autorka se problematikou dlouhodobě zabývá a při tvorbě článku čerpala ze svých znalostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.