Život s dítětem je jako na houpačce. Někdy máte pocit, že tu nálož štěstí a radosti neunesete, jindy brečíte vyčerpáním a propadáte zmaru. A co teprve ten blížící se nástup do práce. Je toho na vás zkrátka moc.

Čeho je moc

Každá země se k těhotenství, porodu a starosti o děti staví jinak. Nutno si přiznat, že Česká republika se řadí k těm nejbenevolentnějším široko daleko a západnímu modelu, kde ženy nastupují už po pár měsících do práce a děti peláší do jesliček, je na hony vzdálená. Přibývá sice zařízení, kam mohou děti nastoupit už po prvních narozeninách a přibývá i maminek, které se vrátí do práce. Možná kvůli nadechnutí, možná kvůli penězům nebo kolektivu. Pohnutky jsou různé.

Většina z nich si ale naordinuje tříletou pohodu. Ozývají se, že mateřská dovolená není brnkačka, ale měly by být upřímné a na rovinu říct, že režimu všedních dní a kalupu, kdy se žena „pinká“ mezi kanceláří, plotnou a supermarketem, se to ani nepřibližuje.

Mohlo by se zdát, že to stát ženám až moc ulehčuje. Dopřává jim spoustu času s dítětem, a ještě štědře platí. Realita je ale jinde. Jak si totiž vysvětlit, že se při otázce na návrat do práce začnou ženy ošívat a vymlouvat a po nocích spřádají plány na jízdu po vlastní ose? Podnikání je pro ženy způsob, jak se odpoutat od rutiny a udělat dlouhý krok vpřed. Je to ale ten správný směr?

Podnikání je složitý a zdlouhavý proces vyžadující pevnou vůli a promyšlený byznys plán. Můžete padnout na dno stejně rychle, jako vás ten spásný nápad popadl. Není to jen poblouznění a touha po změně? Statistiky mluví jasně. Ženy chtějí víc než jen řád a nudu. Dítě se vzteká, z muže je morous, pediatr protáčí oči a… nemají to zkrátka zapotřebí. Vzpomenou si na kolegy a na despotického šéfa a je vymalováno. Do práce je nedostanete ani párem koní. Peníze jsou ale potřeba, a tak se závity roztočí naplno. Jaká to náhoda, že většina žen dojde – i když oklikami – k podnikání.

Pozor na detaily

Potřebujete mnohem víc než jen základní kapitál a nápad. Čeká vás především pátrání po informacích. Jak je to s placením pojistných záloh, kolik si můžete přivydělat k mateřské dovolené a kolik k rodičovskému příspěvku, kdy a zda vůbec se jít zaregistrovat na pojišťovnu a na živnostenský úřad, máte-li nárok na paušální odvody, jakým způsobem evidovat příjmy a výdaje. Je toho tolik, že se vám hlava zatočí. S tím většina žen nepočítá. Mají přece dítě a stát si je chrání a hýčká. Kdepak, nenechte se zmást. Když si chcete vyšlapat vlastní cestičku, dostanete naloženo. Extra porce zodpovědnosti za svá rozhodnutí.

Ne/splnitelné parametry

Většina novicek na to jde fikaně. Rády by pohodu, externě, s minimálními náklady, ideálně v režimu, kdy stihnou péči o dítě i o „partnera“, zvládnou kávu s kamarádkou, manikúru i holčičí seriál a zanedbatelný podíl domácích prací. A tak se není čemu divit, že se shlédnou v sociálních sítích, v copywritingu nebo čím dál oblíbenějším šití. Stačí pár videí na Youtube, nechat se okouzlit overlockem a vybrat pár originálních rolí látek.

Tak jednoduché to samozřejmě není. Ale ženy, které se vrhnou do podnikání, vyvíjí maximální možné úsilí práci si ulehčit. Stávají se z nich velmi dravé exempláře, které pro zkostnatělý pracovní trh představují skutečnou hrozbu. Mají vůli a odhodlání, hlava jede na plné obrátky. Zvonilky dneška. Půvabné víly, Všeumělky, nevyčerpatelné zdroje energie. Hledají kličky, jak z práce a vynaloženého úsilí vykřesat maximum.

Mají tři roky na to, aby do detailů promyslely, co chtějí. A jak dostanou prostor, tvrdě si za tím jdou. Něco si vysnily a jen tak se toho nevzdají. Bude těžké udržet s nimi krok nebo jim konkurovat.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních vědomostí a zkušeností.