Podle vědeckých výzkumů existují neuvěřitelné miliardy barevných odstínů. A ačkoliv jich dokáže lidský zrak rozlišit mnohem méně, i tak se můžeme kochat přibližně milionem rozličných barevných odstínů. Jednotlivé barvy však na člověka působí odlišně, a proto se vyplatí se s jejich vlivem na psychiku seznámit detailněji.

Obklopte se barvami, abyste se cítili dobře

Již dávno není žádných pochybností o tom, že každá barva ovlivňuje psychický (a rovněž fyzický) stav člověka jiným způsobem. A toho lze šikovně využít i při zařizování vlastního bydlení. Citlivě zvolená barevnost interiéru totiž přímo ovlivňuje, jak dobře se nám bude doma bydlet.

Při výběru barev se lze odrazit od jednoduchého pravidla. Světlé odstíny prostor opticky zvětšují, zatímco ty tmavé mají efekt přesně opačný. V menších místnostech by proto tmavé barvy rozhodně neměly převažovat. Dále platí, že studené odstíny (typicky zejména modrá a fialová) uklidňují a navozují pocit nižší teploty. Teplé odstíny (žlutá, oranžová, červená) oproti tomu spíše povzbuzují a působí hřejivým dojmem.

Neutrální bílou, případně krémový nebo béžový odstín, je možné použít prakticky kdekoliv bez ohledu na velikost a orientaci místnosti. A zároveň se jedná o barvy, které je možné bez obav kombinovat s dalšími barevnými odstíny.

Pokud se zaměříme na konkrétní prostory, pak v kuchyni vynikne především žlutá, případně varianty oranžové, červené nebo zelené. V ložnici, která slouží k odpočinku a spánku, se budeme cítit ještě klidněji a uvolněněji v přítomnosti pastelové modré, zelené nebo některé z neutrálních barev.

Obývací pokoj je středobodem domova a většina z nás v něm tráví poměrně hodně času. Obecně se doporučuje vsadit v této místnosti spíše na světlejší barvy. Kromě bílé se hodí prakticky jakákoliv z teplých barev, zejména pak jejich světlejší tóny. Toto pravidlo pak platí ještě více tehdy, pokud je obývací pokoj orientovaný na sever, kde je obecně chladněji. Teplý barevný odstín mu dokáže propůjčit útulnější a přátelštější atmosféru.

Oblečte se pro lepší náladu i úspěch při pohovoru

Při pracovním pohovoru je pochopitelně důležité zanechat co nejlepší dojem. Úspěšnost ovlivňují nejenom znalosti, zkušenosti a dovednosti, ale nemalý podíl na výsledku při výběrovém řízení má i skutečnost, jak na okolí působíme. Při výběru vhodného oblečení se vždy vyplatí věnovat pozornost také jeho barvě. Odborníci se shodují, že sáhnout vedle prakticky nelze s modrou, kdy lze obzvláště doporučit tlumený či tmavší odstín modré. Tato barva totiž vyjadřuje serióznost, profesionalitu a spolehlivost. Kromě toho je považovaná za decentní a celkově navozuje pozitivní dojem.

A jak je to s ostatními barvami?

Ačkoliv bílá patří mezi tradiční neutrální barvy, bělostně bílé oblečení je nepřehlédnutelné, a proto obvykle upoutá na první pohled. Pokud proto neradi vyčníváte z davu, zkombinujte bílou raději ještě s jinými barvami. Neutrální je rovněž černá, která se navíc hodí i pro rozličné události slavnostnějšího charakteru (a totéž platí o kombinaci černé s bílou). Z neutrálního spektra je třeba zmínit ještě šedou, která působí poměrně nevýrazně až ponuře. Šedé kousky oděvu je proto vhodné doplnit výraznějšími doplňky, které outfit rozzáří.

Pro extroverty je perfektní volbou červené oblečení. Svědčí o zdravém sebevědomí, energii a celkové vitalitě. Zazářit je snadné ve žluté a podobný pozitivní význam mají rovněž oranžové odstíny. Tyto barvy jsou rozverné a hravé, jejich nošením tak můžete rozdávat dobrou náladu sobě i ostatním. Naopak hnědá, stejně jako zelená, náleží mezi podstatně klidnější až zdrženlivější barvy.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a veřejně dostupných informačních zdrojů.