Máte dlouhodobě pocit celkové duševní únavy? Nemůžete se zbavit černých myšlenek vůči některým osobám? Oprostěte se od těchto negativních energií, které vás jen vyčerpávají. Meditace milující laskavosti vám v tomto může nadmíru pomoci. Posílí dobrotivost, empatii nebo i soucit k rodině, přátelům, známým nebo k lidem, kteří vás nějakým způsobem zasáhli.

Tisíci lety ověřená meditace

Meditace milující laskavosti je někdy známá také jako meditace mettá. Vychází z budhismu a je stará již několik tisíc let. Cílem meditačních technik je rozvíjet pozitivní emoce vůči vlastní osobě, všem bytostem (včetně zvířat) a okolí. Mezi ty se tradičně zahrnuje vděčnost, láska, důvěra, radost, uznání, štěstí nebo soucit. A jak se tato úžasná meditace provozuje? Jednoduše tichou recitací konkrétních frází, které posilují laskavé úmysly.

Meditační fráze pro váš duševní klid

Laskavost v sobě podpoříte několika větami, které si budete přeříkávat. Respektive se naučíte konkrétní meditační fráze mettá. Mezi některé z nich patří:

  • „Nechť pociťuji bezpečí, vnitřní mír a klid.“
  • „Nechť jsem šťastný a zdravý.“
  • „Nechť jsem silný a sebevědomý.“

V průběhu meditačního cvičení lze fráze také měnit, nebo si můžete vymyslet vlastní.

Výše uvedené věty jsou jen zlomkem toho, co můžete vyslovit v rámci meditace milující laskavosti. Důležité je, oprostit se od všech myšlenek, pravidelně a zhluboka dýchat, pohodlně se usadit a soustředit se přesně na toho člověka/tu bytost, které se konkrétní meditační fráze týká. Vhodné je si také odžít naplno i emoce, které s touto meditací budou přicházet.

Jak meditaci milující laskavosti provádět?

Nyní vám popíšeme stručný přehled, jak se meditace mettá provádí. Není na tom nic složitého. Nepotřebujete k ní dokonce ani žádné speciální pomůcky.

  • Sedněte si do pohodlné polohy, zavřete oči a nadechněte se nosem. Pak vydechujte postupně ústy.
  • Na dýchání se intenzivně soustřeďte. Představte si váš dech jako energii, která prostupuje celým vaším tělem a nejvíce směřuje k srdci.
  • Ve výše uvedeném využijete též představivost. Energie se ve vaší mysli může zobrazovat jako zářivá energetická koule, která vám září ze srdce (nebo vašemu rodinnému známému, kamarádovi, nepříteli).
  • Poté vyřkněte libovolnou meditační frázi a několikrát ji zopakujte.
  • U meditování vnímejte své emoce.

Až se do meditace mettá pustíte, nečekejte žádné bleskurychlé změny ve vaší psychice. Chce to notnou dávku trpělivosti. Zkoumejte, co vám při relaxaci meditací vyhovuje nejvíce. Je to snad přírodní prostředí nebo zklidňující hudební podkres? Vyzkoušejte vše, co vás dovede k úplnému soustředění i uvolnění.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních vědomostí a zkušeností.