Vypadat dobře znamená cítit se dobře a vysílat kolem sebe dobrou energii. Krásný zevnějšek je pouze polovinou úspěchu – objevování své vnitřní krásy je stejně důležité, protože to, jak vnímáte sami sebe, jak vidíte sami sebe ve své mysli, ovlivňuje váš život v mnoha směrech.

„Elegance znamená, když je vnitřek stejně krásný jako zevnějšek.“

(Coco Chanel)

Všichni se rodíme krásní a dokonalí

Rodíme se krásní a dokonalí. Postupem času si na sebe ale často vypěstujeme negativní pohled, protože přizpůsobujeme to, jak vypadáme a vystupujeme, tomu, co si myslíme, že je to pravé, co bychom měli navenek sdělovat.

Chceme se líbit, získat uznání, být oblíbení a přijímaní okolím. Hlavně se však chceme vyhnout bolestivé kritice. A tak se krůček po krůčku nevědomky vzdalujeme od své skutečné osobnosti a krásy. Je to jako nasazovat si každý den masku. Ukazovat celému světu, že jsme úplně někým jiným, než kým jsme ve skutečnosti. A někdy tu masku nosíme tak dlouho, až zapomeneme, kým vlastně jsme, a bojíme se toho, co bychom pod maskou našli.

Iluze se stává skutečností

Pro mnohé z nás může být odložení masky děsivým krokem. Aby si „ošklivé káčátko“ uvědomilo, že je krásná labuť, je potřeba začít se soustředit na svá pozitiva. Platí to v psychologii stejně jako v módě a při tvorbě vlastního stylu, vlastní značky, onoho vytouženého charisma. Soustředíte-li se na pozitiva, namísto stále dokola opakovaných imaginárních negativ, pomůže vám to nahlížet na sebe ze zcela jiného úhlu pohledu. Každý a každá jsme originál, a je to právě jedinečnost, co nás od sebe odlišuje.

Naše jedinečnost je tím, co potřebujeme přijmout, oslavovat a naučit se využívat. Je začátkem nové svobodné reality, krásy a dokonalosti.

Naučte se zářit

„V určitém okamžiku se samy sebe začnete ptát: Co je opravdu sexy? – Je to o tom, že se bavíte a máte se natolik ráda, že se vám líbí osoba, kterou jste.“

(Sharon Stone)

Vztah, který máme sami se sebou, tvoří základ pro všechno ostatní v našem životě. Bojíme se kritiky od ostatních, přitom sami sobě jsme kritiky nejpřísnějšími. Tím, že sami sebe limitujeme, se ochuzujeme o vzácnou věc, o schopnost zářit. Skutečná krása vychází zevnitř, z naší vnitřní krásy, proto ji nesmíme dále schovávat jako něco, co jsme si vsugerovali, že je ošklivé.

Pokud nenasadíte kyslíkovou masku nejprve sobě, těžko můžete pomoci ostatním

Myslím, že tento výrok není třeba příliš komentovat. Ostatně o důležitosti sebelásky už toho bylo řečeno a napsáno mnoho. Přesto stále nedokážeme některé věci přijmout. Přestaňte o nedostatku sebelásky přemýšlet a začněte konat.

Začněte si dělat seznam věcí, které máte na sobě a svém životě rádi. Pro začátek stačí tři odpovědi na každou otázku a postupně se k nim vracejte. Seznam se bude plnit a ve vás se samovolně začne dít změna. Když už nevěříte sobě, zkuste uvěřit osvědčené technice.

Zamyslete se

  • Co se vám na vašem vzhledu líbí? Účes, úsměv nebo snad oči? Buďte upřímní, vždy něco je. Přiznejte to klidně zatím jen sami sobě, potichoučku.
  • Co máte na své osobnosti rádi? Vlastnost, to, co děláte pro ostatní, nějaké nadání, prostě cokoliv.
  • Co se vám líbí na vašem životě a životním stylu? Zájmy, vztahy, vybraná profese.
  • Za co jste na sebe opravdu pyšní? A opět si sáhněte do svědomí, a hlavně do minulosti. Vyberte všechny pozitivní věci, kterých jste kdy dosáhli a uvidíte, jak dlouhý váš seznam bude.
  • A na závěr dva důležité úkoly:

Zeptejte se tří lidí ze svého okolí, co se jim na vašem zevnějšku nejvíce líbí a co mají na vaší osobnosti nejraději. Nemějte strach, tváří v tvář lidé dokážou spíše chválit a jejich soudům můžete věřit. Zapište si je!

Všímejte si všech komplimentů, ocenění a úsměvů, které od okolí dostanete. Nevadí, že komplimenty neumíte přijímat, že se jim bráníte nebo se červenáte. Hned potom běžte a ocenění si zapište.

Co je psáno, to je dáno

Psát si všechny odpovědi na výše položené otázky, zachytit na papír všechny výjimečné chvilky, je velmi důležité. Kdykoli budete potřebovat pozvednout náladu a sebevědomí, pročtěte si své zápisky a připomeňte si, v čem jste výjimeční. Uvidíte, že to skvěle funguje!

Vaše osobnost začne vystupovat na povrch v celé své kráse, stejně jako káčátko vyrůstalo do podoby nádherné labutě.

Zpátky k sebeprezentaci

Než v sobě objevíte sebe sama, může to chvíli trvat. Potom je ale nutné říct sobě samým i ostatnímu světu, kdo vlastně jste. Jak jinak než právě oblečením? Šaty dělají člověka, jsou tím, co za vás mluví jako první. A to, jak se oblékáte, zpětně ovlivňuje, jak přemýšlíte, jak se cítíte a jak se chováte.

Najít soulad je základ. Najít to, co chcete vyjadřovat, je základ. Co chcete ukázat, co chcete, aby lidé z vašeho vzhledu vyčetli, jaké hodnoty chcete reprezentovat, jak chcete, aby se k vám ostatní chovali a co o vás říkali?

To vše je základ a na něm postavíte v příštích kapitolách svůj nový „labutí“ šatník.

Při tvorbě článku autorka využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.