Sebelásce jsme se tento měsíc již věnovali. A není divu. Pro většinu z nás je to téma zásadní, protože nás vede ke spokojenějšímu a šťastnějšímu životu. Abychom se měli rádi, musíme na sobě neustále pracovat – a úkolů je před námi hodně. Proto si hned v úvodu zopakujme první a nejdůležitější pravidlo, a zároveň pravdu i základ, na kterém sebeláska stojí.

Abyste mohli milovat druhé, musíte nejprve umět milovat sami sebe. Nemůžete dávat, co sami nemáte.

Pokud jste na sebe příliš tvrdí a pohlížíte na sebe s odporem, se vší pravděpodobností je to na vás vidět a chováte se tak, že můžete mít problém někam se zařadit. Zkrátka nejste sami se sebou spokojení. Co je potřeba si uvědomit a co pro sebe můžete udělat?

Vaše tělo je dokonalé

Velké množství lidí má problém s tím, jak vypadají. Pokud ovšem chcete docílit sebelásky, musíte nejprve přijmout sami sebe i svůj vzhled. Je velmi důležité, abyste pochopili, že pokud vás trápí nadváha nebo i ta malá kila navíc, není vhodné nechat se unést posedlostí cvičením v posilovně a neustálým dodržováním náročných diet. Tímto způsobem si totiž můžete velmi snadno duševně uškodit. Je samozřejmé, že to v dnešní době plné rádoby ideálů na sociální sítích může být náročné, ale uvědomte si, že mít chyby je normální.

Nikdo nemá perfektní postavu, obličej nebo vlasy. Každý jsme nějaký a věci, které nemůžete změnit prostě změnit nepůjdou. To jste vy. Pokud se chcete začít mít opravdu rádi, měli byste se přestat neustále kontrolovat v zrcadle, každý den zjišťovat svou hmotnost, a hlavně se porovnávat s ostatními.

Rozhodně musíte sami sebe chválit a oceňovat, třeba i za maličkosti. A nezapomeňte dbát na zdravou životosprávu, která vám pomůže s dobrou náladou a psychickou rovnováhou.

Věnujte se sebepoznávání a přiznejte si své chyby

Velmi důležitý krok k dosažení sebelásky je plné sebepoznání. Uvědomte si, co vás skutečně naplňuje, dodává vám motivaci a žene vás kupředu. Zkuste pochopit, co vám ubližuje a kdy máte tendenci být smutní nebo se cítíte zraněni. Můžete si také sepsat své sny a věci, kterých chcete dosáhnout na papír, a případně si jej vystavit na místo, které často navštěvujete. Důležitým krokem v sebepoznání je přiznání si svých vlastních chyb a jejich přijetí.

Ačkoliv je přiznání vlastních chyb a opuštění svého ega jedním z nejdůležitějších kroků k dosažení sebelásky, pro mnoho lidí to může být velmi těžkým úkolem. Nezřídka se lidé obracejí na terapeuty, kouče a jiné odborníky, kteří pomohou. Není to nic, za co byste se měli stydět – to, co získáte je nesouměřitelné s tím, co si o vás mohou kvůli takovému kroku myslet druzí.

Vyčistěte své okolí a říkejte ne

Ačkoliv může být občas obtížné někoho odmítnout, je to nezbytný krok k zachování sebelásky a zdravého rozumu. Většina lidí, kteří navíc říkat jednoznačné NE neumí, bývá většinou často zneužívána. Je důležité, abyste lidem okolo sebe ukázali, že umíte také zdvořile odmítnout jejich návrhy a prosby, pokud se vám nelíbí, nedokážete je splnit nebo jsou proti vašemu přesvědčení.

Pokud se chcete mít rádi, měli byste si také pročistit své okolí a být velmi obezřetní v tom, koho si pouštíte do svého nejbližšího kruhu. Často to totiž mohou být vaši kamarádi nebo dokonce i příbuzní, kdo vás nutí k neustále sebekritice a způsobují vám psychické nepohodlí. Tyto lidi byste si měli držet od sebe co nejdále a nenechat si jimi znepříjemňovat život.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.