Historie je nesmírně bohatá, nevyčerpatelný zdroj inspirace a myšlenek hodných následování. „Dění z Řecka“ patří k těm nejoblíbenějším. Příběhy lásky, zrady, podpory, trestů a zadostiučinění. Příběh Eróta a Anteróta je sice zapomenutý, ale právem se řadí mezi ty, které se nebrání realitě.
Kde se vzali?
Anterós je slavný průvodce samotné Afrodity, její syn. Všechno bylo na první pohled zalité sluncem, ale dítě i tak strádalo a vypadalo jak mátoha. Řecké božstvo ale mělo řešení na všechno. V tomto případě ale šlo o krok, kterému zůstali lidé věrní do dnešních dní. Pořídili chlapci sourozence. Erót plnil svou roli na jedničku, rozveselil svého bratra. Rozhodně nehrál druhé housle. Vzájemně si byli oporou, kráčeli životem, smáli se a hráli si. Jejich pohledy na lásku se ale lišily a společnou řeč hledali jen těžko.
Zatímco Anterós má zlatou sochu na londýnském náměstí Picadilly Circus a v podobě anděla s dlouhými vlasy a motýlími křídly míří šípem lásky na všechny kolem, Erós upadl v nemilost. Jeho názor na lásku se mnohým nelíbí a odporuje romantickým představám, ale bylo by pokrytecké předstírat, že takové vztahy neexistují, že nejsou kořením našich životů, že jim čas od času nepropadáme a netoužíme se odevzdat vášni a poblouznění.
Na čí straně stojí pravda? Zatímco Anterós uznává jen hluboký cit a naplnění z dlouhodobého vztahu a poznání, jeho bratr se veze na vlně iracionality a sází na poblouznění, na první dojmy a chvilkové mámení. Co na tom, že takové příběhy mívají špatný konec.
Kdysi a dnes
Nabízí se tedy otázka, kolik a jakých lásek je třeba pro život? Všichni by na přímou otázku, se kterým bratrem souzní, odpověděli jednomyslně, že s Anterótem. Ale pak přijdou na řadu rozpačité úsměvy a pohledy do stran, luskání prsty a strach z dalších dotazů. Láska na celý život představuje cíl většiny lidí. Je to stejné jako s rodinou, s domovem, s prací. Ale může přijít skutečný a hluboký cit, když si neprojdete zklamáním, poblouzněním a láskou s krátkou expirací? Není třeba na základech z románků a eskapád vystavět skutečný vztah? Těžko říct. Každá odpověď v sobě skryje extra porci pokrytectví. Hovory o lásce jsou stejně nepříjemné a ošemetné jako ty o penězích a návštěvě tchyně.
Existují případy, kdy se na střední škole člověk zamiluje a zůstane s partnerem po celý život. Většina osobních příběhů je ale mnohem pestřejší a zahrnuje pikantní dobrodružství, zradu, rozvody a spory, nevěry, přelétavost, boj o muže i ženy a spoustu dalšího. Co na tom, že některé lásky jsou krátké? Možná to víme už v jejich začátku, ale jednoduše toužíme po napětí a švihu. Je těžké udržovat dlouhodobý vztah, a zároveň ochraňovat plamínek vzájemné přitažlivosti. A tak prostě jen zahoříme pro rychlou změnu prostředí, pro citovou smršť.
Ne vždy je to hodno opovržení. Spousta lidí argumentuje tím, že nebylo zbytí. A právě tady je prostor pro to, aby se člověk zamyslel, jestli na Erótovi přeci jen „něco není“. Je, a to dost.
Který z bratrů tedy vítězí?
Nesobecká a ryzí láska, za kterou bojuje Anterós, je snem všech. Je dosažitelná – ne, že ne, ale možná to není ten pravý hnací motor pro život. Stejně, jako když víte, že dušená brokolice je zdravá a dietní (a možná ji máte i rádi), čas od času si dopřejete uzené mandle nebo pečené hrušky se zakysanou smetanou. A pak se zase svorně vrátíte k zeleným růžičkám.
Ale to drama a vystoupení z komfortní zóny nebo relax jsou občas zapotřebí. Nemusí jít o nevěru, to je zbytečně hluboký zásah do lásky, důvěry a partnerství, ale bez jiskry a fantazie se zkrátka unudíte a všechno, na co jste vsadili, vyprchá. Nemá smysl přidávat se na jednu nebo druhou stranu. Volte kompromis a postavte přímo mezi bratry.
Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.