Šťastně až do smrti! Životní motto, které v dnešní době vydrží jen velmi málo párů. Proč tomu tak je? Možná je to dobou, která se žije z rychlíku. Možná si jeden druhého málo vážíme, předháníme se, honíme se za penězi. Svět moderních sociálních sítí nám ve vztahu nepomůže, komunikace je nulová a místo ní partneři drží telefony v rukou. Všechny nemůžeme házet, jak se říká – do jednoho pytle, ale u mnoha mladých lidí tomu tak je. Láska je nádherná, naplňuje nás, proto pokud chcete, snažte se ji udržet.

Společné chvíle jako rituál

Pamatujete si, že babička s dědečkem či vaše rodiče, chodili každou neděli na mši nebo spolu s láskou připravovali nedělní oběd? Proč si také nevytvořit takový rituál, který vás s partnerem sblíží? Dělat věci společně, alespoň jednou týdně, je jistě skvělé a otuží váš vztah, podpoří lásku a imunitu. Rozhodně to ale nemusí být mše či vaření. Můžete si například každý pátek či jiný den pustit film, přitulit se k sobě, nebo jezdit na výlety, v létě na kola nebo dělejte to, co máte celá rodina rádi. Rituály jednoznačně vztahu prospívají, ukotvují krásné okamžiky v paměti a obecně váš vztah bude pevnější a stabilnější.

Vzájemné doteky jsou více než důležité

A zase prarodiče – nemohu si pomoci, ale přesně babička s dědou, na jakékoli fotografii z různých oslav či jiných akcí, vypadají i po čtyřiceti letech vztahu jako stále zamilovaný pár. Babička se opírá o dědečka a ten zase drží babičku za ruku. A tohle vše jen svědčí o tom, že fyzická náklonnost je ve vztahu velmi důležitá. Něžné doteky, letmá pusa, pohlazení či hezký úsměv, příjemné chování – to vše je důležité.

S emocemi ven

Pociťujete, že vás něco naštvalo a jednoduše řečeno to ve vás bublá jako pod pokličkou? Ale raději nic neříkáte, abyste se s partnerem nehádali? Špatně! Jednoho dne stejně bouchnete jako tikající bomba. Takže pokud nechcete, aby se váš vztah naplnil výčitkami, řešte vše hned. Řekněte mu, co vás trápí, a v klidu a bez výčitek s partnerem vše prodiskutujte.

Podpořte se vždy a všude

Měli jste s partnerem naplánovaný hezký večer, ale měl/a těžký den v práci a cítí se unaveně? Nebuďte na něj naštvaní. Raději mu napusťte vanu a zjistěte, zda si chce povídat nebo chce mít chvíli klid. Chápání a vnímání protějšku je více než důležité. Neurážejte se zbytečně, a také se snažte veškeré potíže řešit s chladnou hlavou. Stále dokola myslete na to, že vše má nějaké řešení.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.