Ačkoliv umělý stromeček se možná jeví jako praktičtější a jednodušší varianta vánočního stromku, není nad vzhled a vůni pravého jehličí, které k vánočním svátkům neodmyslitelně patří. Živý vánoční stromek plní nejen úlohu praktickou, ale především estetickou. Bez stromečku by, nepochybně, Ježíšek neměl kam přinést dárky, ale jeho funkci dekorativní ocení každý, kdo bývá alespoň trochu zasažen duchem Vánoc. Nicméně po Vánocích stromek ztrácí svůj význam, pokud nechceme na Velikonoce vyměnit vánoční ozdoby za vajíčka.

Nemusíme být ani militantní ekoaktivisté nebo zapálení dendrologové, abychom pocítili alespoň malý náznak soucitu s opadaným stromečkem odhozeným u kontejneru. Jistě si každý z nás dokáže utvořit představu, kolik stromků každoročně skončí na skládce, když doslouží jako vánoční dekorace. Dá se tomuto plýtvání nějak zabránit alespoň tím, že stromek najde po Vánocích jiné využití?

Do kontejneru nepatří

Jako nejjednodušší možnost se jeví nechat stromek odvést do spalovny nebo na kompostárnu, což je ve většině případů bezplatná služba organizovaná obcí. Odstrojený stromek odložíte u kontejneru na komunální odpad, odkud se budou v určené dny hromadně svážet, většinou počínaje 6. lednem. Je opravdu důležité položit stromek vedle kontejneru, nikoliv dovnitř. Zaprvé bude kontejner po odložení jednoho stromku okamžitě nepoužitelný pro další odpad, a zadruhé by stromek zbytečně skončil nevyužitý.

Využijte ho na zahradě

Velkou výhodu mají lidé s vlastní zahradou, kteří můžou stromek zpracovat a využít například jako ochranu rostlin před mrazem, přísadu do kompostu, mulč nebo jako topivo. Další možností je nechat stromek vyschnout a s dětmi nebo sousedy na něm opéct špekáčky a symbolicky se tak rozloučit s vánočními svátky. Pokud sami zahradu nevlastníte, zkuste stromek nabídnout známým, nejbližším chovatelům hospodářských zvířat nebo do lesa jako krmivo, ovšem pouze pod podmínkou, že na něm nezůstanou zbytky ozdob, řetězů nebo například umělý sníh. Riziko, že bude na stromku zapomenutý například háček od ozdoby, je však tak velké, že je nutné neodvážet stromek do lesa bez důkladné kontroly a bez předchozí konzultace s lesníkem nebo jeho majitelem.

Pronájem stromku

V posledních pár letech už není výjimkou pronájem vánočního stromku, který je vám dovezen přímo domů a po svátcích opět odvezen. Zaplatíte za něj sice přibližně stejnou částku jako za nákup vlastního, ale odpadá vám starost s jeho likvidací.

Stromek do květináče na neurčito

Další možností je pořízení stromku v květináči, který můžete mít doma celoročně a o dalších Vánocích ho znovu využít. Tento způsob je ovšem možný pouze v případě, že disponujete zahradou nebo velkou terasou a je nutné dodržovat určitá pravidla péče o něj. Důležité je také brát v úvahu, že při náhlém přesunu z vytopeného obýváku ven (nebo naopak) můžete způsobit jeho trvalé poškození a stromek vám v krátké době zahyne. Přesun musí být postupný, což znamená, že si stromek musí pomalu navykat na změnu teploty, například umístěním do sklepa, pak na studenou chodbu, do předsíně, a teprve těsně před Vánoci do vytopeného pokoje, kde ovšem musí zůstat co nejkratší dobu, aby vám co nejdéle vydržel, maximálně tak deset dní. Postup přesouvání zpátky na zahradu je stejný.

Ať už si pořídíte umělý nebo živý stromek, nejdůležitější je nenechat se strhnout předvánočním a vánočním stresem a užít si svátky v klidu, stromeček nestromeček. Ve finále uříznutá ozdobená větvička ve váze vám může udělat stejnou službu jako mnohem dražší stromek – o Vánocích jde přece úplně o něco jiného než o nejlepší výzdobu nebo nejvíce druhů cukroví.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.