Úroda na českých zahrádkách nyní dozrává do své plné krásy každý den, a kromě zeleniny nebo ovoce nechybí ani bylinky. V horkých letních měsících třeba taková máta osvěží v každé domácí limonádě. Jak ale bylinky zužitkovat, abyste je měli při ruce i během zimy?

Máta jako hlavní přísada do nápojů

Během léta je máta vyhledávaná především pro své chladicí účinky, které našemu tělu propůjčí i ve chvíli, kdy si pouze několik lístků vložíme do sklenice s vodou nebo limonádou. Vždy je však lístky vhodné podrtit, aby došlo k uvolnění požadovaných látek. Stejně tak je možné z máty připravit domácí limonádu, a to vyrobením sirupu. Ingredience potřebné na mátový sirup jsou navíc minimální, bohatě postačí několik hrstí máty, voda, cukr a citron. V neposlední řadě se čerstvá máta přidává do mojita, které je výtečné i v nealko verzi.

Jednou z možností, jak mít mátu po ruce i během zimy, je její usušení. Mátový čaj pomáhá s nespavostí, podrážděním žaludku a podporuje imunitní systém. Další variantu představuje ovocná marmeláda dochucená právě lístečky máty, ať už klasické peprné anebo třeba máty pomerančové. Obdobné možnosti nabízí i máty blízká příbuzná, meduňka.

Bazalka, nejpěstovanější bylinka

Není divu, že se bazalka stala jednou z nejzastoupenějších bylinek v domácnosti. Její příjemné aroma je vyhledávané zejména v italské kuchyni, ale obdobně jako máta se i bazalka může přidat jako voňavá ingredience do domácích limonád. Kromě toho, že se čerstvou bazalkou zdobí těstoviny, pizzy, grilovaná masa nebo zeleninové saláty, nabízí i několik možností zpracování, díky kterým nám doma vydrží déle než jeden den.

Oblíbený je například bazalkový olej, který chutně doplní různé druhy masa nebo ryb. Jeho příprava je navíc velmi jednoduchá. Stačí bazalku spařit a vychladlou ji společně s olivovým olejem smíchat v mixéru. Následující den se už jen vzniklý olej přecedí a může se podávat. A co teprve takové bazalkové pesto! Hodit se vám bude jako přísada do těstovin, k nokům, ale také na opečené toasty.

Rozmarýn zazáří doma v květináči i vysazený na zahrádce

Grilované maso snad ze všeho nejlíp ochutí rozmarýn, a to ať už čerstvý nebo sušený. Rozhodně tedy nebude na škodu, usušíte-li si několik větviček na pozdější použití. Dále se rozmarýn přidává do zeleninových salátů, nádivek nebo k opečeným bramborám. Vyzkoušejte si několik snítek přidat i do malinové nebo citronové limonády, kterým bylinka propůjčí příjemnou chuť.

Velkou službu v kuchyni opět udělá rozmarýnový olej. Skvělou možnost využití představuje usušení vícera bylinek, konkrétně použít rozmarýn, tymián, bazalku, majoránku a dobromysl, které společně tvoří provensálské koření. Poměrně běžný je i rozmarýnový čaj, který zamezuje vypadávání vlasů, pomáhá proti nadýmání, celulitidě a pozitivně působí proti bolestivé menstruaci.

Další využití bylinek

Sušená směs na čaj, bylinkový olej nebo koření se dá připravit i z mnoha dalších bylinek. Rozhodně tak nezapomeňte zužitkovat i dobromysl, majoránku, meduňku nebo šalvěj. V neposlední řadě si můžete bylinky zamrazit a kdykoliv, kdy je budete chtít zužitkovat v čerstvé podobě, tak rozmrazit.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.