Určitě to zná každá matka, která na svět přivedla své potomky, a je jedno, zda to byl chlapec, ze kterého se po letech stal atraktivní muž se vším všudy, nebo dcera, která zdědila kus vaší povahy, ale stále je svá a jedinečná. Děti jsou zkrátka kořením života a s přibývajícími šedivými vlasy pak musí člověk uznat, že věta vaší babičky: “…na dětech teprve poznáš, jak stárneš,“ má určitě něco do sebe.

Babička měla pravdu

Ano, je třeba uznat, že v tomhle se babičky nemýlí. Byla to báječná léta, kdy jste je učili chodit nebo když šly poprvé do školy. Matky, ale samozřejmě i otcové, byly náležité pyšní, jak dokonalé mají ratolesti. S první pubertou a střední školou pak přibyly většinou starosti, ale vždy se to dalo zvládnout a každý rodič si i přes ne moc šťastná či jednoduchá léta nakonec řekl, že své děti opravdu miluje.

Jakmile se ale přehoupl dvacátý rok jejich života, najednou jako by člověk zpomalil a chtěl vrátit čas. Viděl svou dceru, která se stala ženou a má svůj vlastní názor, viděl syna, který v uniformě státního zaměstnance vypadá božsky a neodolatelně a najednou si vzpomněl na onu babiččinu větu. Je to koloběh života a je to přirozený jev, který vás utvrzuje také o tom, že jste je dobře vychovali a nemáte se za co stydět.

Na prahu padesátky

V tomhle věku se z většiny z vás stanou prarodiče a role babičky a dědečka se stává novou a neokoukanou. Vnoučata dokážou převrátit člověku život vzhůru nohama, ale přitom chcete právě těma nohama stát pevně na zemi. Role babičky a dědečka vás opravňuje k tomu, abyste svá vnoučata hýčkali a rozmazlovali. Zároveň je ale také třeba si uvědomit, že dnes je role prarodičů trochu odlišná než ta, kterou člověk zná z vyprávění svých prarodičů.

Moderní babička může mít vlastní názor na výchovu a může se hodně lišit. Navíc mají i vaše vlastní rodiče právo na soukromí, a tak není nic neobvyklého, když vám jednoduše babi s dědou oznámí, že vánoční svátky prostě stráví  na Filipínách, protože se tam chtěli vždycky podívat a nyní k tomu mají skvělou příležitost.

Utužovat vztahy se vyplatí

Vztahy mezi rodiči a dětmi jsou jedny z nejsložitějších. Moderní společnost vyžaduje jinou osnovu, která byla před padesáti lety sice stejně aktuální, ale dnes již odlišná. Mít skvělý vztah s vlastními dětmi je důležitým faktorem pro klidné a spokojené stáří. Můžete mít jiný názor na výchovu vnoučat, můžete mít jiný recept na svíčkovou, můžete mít také jiný vkus, a dokonce se s nimi můžete i pohádat, ale pořád to budou vaše děti, které nakonec rády přijdou pro radu, pro útěchu, když jim krachuje vztah, když ve školce není místo a potřebují pohlídat ratolesti, když stojí před důležitým rozhodnutím.

A i když vám bude padesát, je přece skvělé, že vás syn vezme na fotbalový zápas, kde lze vypustit emoce a hořkost porážky lze zapít pivem. Je přece úžasné, že i když jste se s dcerou pohádala kvůli výchovnému názoru, že spolu zajdete na kafe nebo na koncert Kabátů.

Život není totiž jednoduchý a navíc je příliš krátký, takže by si ho měl člověk užít plnými doušky.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních zkušeností.