Podle výzkumů tráví mnozí z nás až 90 % svého života v interiéru. Přitom právě v něm je kvalita ovzduší až několikanásobně horší oproti čerstvému vzduchu venku. Není proto divu, že dlouhodobý pobyt v takovém prostředí našemu zdraví příliš nesvědčí. Zajistit si příjemnější a čistší vzduch doma či v práci ale nemusí být věda. Účinnými pomocníky, které se postarají o zdravější ovzduší, se mohou stát i pokojové rostliny. Stačí jen vybrat ty pravé.

Zelené čističky vzduchu

Pokojové rostliny si obvykle pořizujeme pro atraktivní vzhled. Jejich půvab oživí různá zákoutí domova, ozdobí okenní parapety a interiér bytu, domu či kanceláře příjemně zútulní. Pokojové rostliny však mohou mít i praktický význam, mnohé z nich totiž mají úžasnou schopnost čistit vzduch.

Účinky některých druhů běžných pokojových rostlin jsou vskutku mimořádné. Nejenže snižují koncentraci oxidu uhličitého, čímž působí proti únavě, nespavosti a bolestem hlavy, ale poradí si dokonce s udržením optimální vlhkosti. Kromě toho mají úžasnou vlastnost z ovzduší vychytávat potenciálně nebezpečné látky, které se mohou uvolňovat například z koberců a nábytku (zejména z aplikovaných lepidel, laků a barev).

Pokojové rostliny mohou proto nejenom vykouzlit příjemnější prostředí, ale zároveň fungují jako cenné čističky vzduchu, a tím prospívají našemu zdraví.

Zajímavými pročisťujícími účinky se mohou pochlubit například následující druhy pokojových rostlin. Je docela dobře možné, že některé z nich již dokonce máte doma. Starejte se o ně proto s láskou, za péči se dokážou náležitě odvděčit.

Zelenec

Zelenec je nenáročná pokojová rostlina, se kterou si poradí i začátečníci. Stačí mu trocha světla a pravidelná zálivka. Pokud má vyhovující podmínky, v době květenství na něm lze obdivovat hrozny drobných květů.

Dracéna

Ani dracéna nemá příliš velké požadavky. Potřebuje spíše světlé stanoviště, avšak mimo přímé sluneční záření. Teplota by neměla klesnout pod 15 °C a bude si libovat zvláště tehdy, jestliže kromě zálivky nezapomenete také na pravidelné rosení listů.

Lopatkovec

Ačkoliv se pyšní lopatkovec atraktivním exotickým vzhledem a nádhernými květy, které připomínají lilie, není ani on nikterak náročný. Nejvíce se mu bude dařit, pokud mu dopřejte pravidelnou zálivku a najdete mu místečko na prosvětleném místě kousek od okna.

Bromélie

Bromélie poutají pozornost zajímavými a nepřehlédnutelnými dekorativními květy. Substrát by měl být stále vlhký, ale nikoliv přemokřený. K zalévání se doporučuje použít měkkou vodu, použít můžete třeba dešťovku, vodu z kohoutku je lepší nechat odstát.

Aloe vera

Aloe vera se proslavila svými léčivými účinky. Je nedílnou součástí celé řady mastí, stejně jako kosmetických přípravků. V obchodech lze běžně narazit i na nápoje s výtažky z této exotické krásky.

Rovněž aloe vera má však zároveň schopnost starat se o kvalitnější ovzduší. Dopřejte jí lehký substrát, dostatek světla a dávejte pozor na přelití.

K pokojovým rostlinám, které dokážou pročistit vzduch, patří také tlustice, ledviník či tchýnin jazyk.

Další způsoby, jak si dopřát čistší vzduch i doma

Tím vůbec nejjednodušším a velice efektivním způsobem, jak si v domácnosti zajistit svěží vzduch, je větrání. Přesto většina domácností větrá nedostatečně nebo špatně.

Technika větrání se řídí především podle počasí. Jestliže je venku mrazivo, mělo by být větrání krátké, ale intenzivní. To znamená, že nestačí otevřít okno pouze na ventilačku. V létě se naopak doporučuje větrat delší dobu, avšak v chladnější části dne (například tedy ráno či později večer).

Pokud je doma problém s vlhkostí, skvělými pomocníky jsou odvlhčovače, které si s přebytečnou vlhkostí poradí. V případě příliš suchého vzduchu v interiéru, který je častým problémem hlavně během topné sezóny, lze vsadit na speciální zvlhčovače vzduchu. Pomůže však i keramická nádoba, která se naplní vodou, zavěsí se na radiátor a poté se nechá voda přirozeně odpařovat.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.