Máte rádi uklizeno, a tak každou sobotu či jiný den v týdnu vytáhnete uklízecí „výzbroj” a uklidíte? Pohled na čistou domácnost, koupelnu bez flíčků, kuchyň bez drobečků, je pro vás pohlazením po duši? Bohužel tento krásný požitek z uklizeného rodinného hnízdečka s vámi nesdílí zbytek domácnosti a za chvíli máte nepořádek, jako by se jí prohnalo tornádo? Takový pohled vás umí dostat do varu, ale nestresujte se – stres je pro naše zdraví nepříznivý. Nastavte pravidla bez hulákání, výčitek a stresu. Udržovat pořádek se tak naučí nejen muž, ale i ti nejmenší.

Pravidel a povinností se nebojte

Stále je malý/á a má tolik učení a kroužek k tomu, nemusí uklízet, ať si raději odpočine. Jsou vám tyto věty povědomé a často je říkáte svým dětem? To je velká škoda. Nezapomínejte, že i vy pracujete, vaříte a ještě uklízíte. Úklid by měl být samozřejmostí jak pro velké, tak i pro malé. Nemusíte mít obavy ani výčitky, že děti ženete do úklidu, trocha domácích povinností jim opravdu neublíží. Naopak! Existují určité odborné studie, které poukazují na to, že zapojením do běžných domácích prací dětem pomáháte s dosažením soběstačnosti, zodpovědnosti, ale také v úspěšnosti při budování kariéry.

S úsměvem a klidem půjde práce od boku

Není nic horšího, než se vrátit z práce unavení, naštvaní a již mezi dveřmi vidět ten šílený nepořádek. Boty rozkopané pomalu v obývacím pokoji, špinavé prádlo na zemi v koupelně, a to jste ještě nedošli do kuchyně a obývacího pokoje. Než tam dojdete, nadechněte se a napočítejte do pěti. Zastavte se a řešte vše bez křiku a výčitek.

Vyhlašte všem, kteří jsou nyní doma, desetiminutový úklid. Pak už záleží jen na vás, jak jej pojmete. Úkoly rozvrhněte na každého člena domácnosti, samozřejmě s ohledem na věk. Někdo posbírá špinavé prádlo, letáky, roztroušené hračky a další. Jiný zase vyklidí myčku a umístí do ní špinavé nádobí a zajde s košem. Povzbuzujte, popohánějte, pusťte si hudbu a klidně si u úklidu s dětmi i zatančete. Tímto způsobem zahajte úklid buď v určitý den nebo tehdy, když to bude opravdu potřeba. Děti nebudou mít k úklidu takový odpor a nakonec zjistíte, že máte dostatek času nejen pro sebe, ale i pro vaše blízké.

Úklid není za trest, a to nikdy

Větší děti již na taneček při úklidu nenalákáte. Jděte na to spíš psychologicky a vysvětlete jim, že úklid a ostatní povinnosti týkající se chodu domácnosti, se prostě musí dělit mezi všechny členy. Každý se totiž podílí na tvorbě nepořádku. Co opravdu nedělejte, je ukládání trestu ve formě úklidu. Děti si k němu vytvoří odpor a vše bude ještě horší. Pokud jste zvyklí děti odměňovat, nabídněte jim výjimečné kapesné navíc nebo pozdější večerku. Samozřejmě ideální bude, když se úklid stane samozřejmostí i bez odměn, k tomu se ale jistě časem dopracujete.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.