Zkuste obyčejný ocet… Regály v obchodech doslova přetékají obrovským množstvím univerzálních i speciálních čisticích přípravků. Mnohé z nich jsou nadupané chemií, zatímco jiné jsou k životnímu prostředí přece jen o něco příznivější. Pokud dáváte přednost ekologickému úklidu domácnosti, často dokonce žádný z těchto přípravků vůbec nepotřebujete, protože v mnoha ohledech si vystačíte s obyčejným octem.
Odstranění vodního kamene
Boj s usazováním vodního kamene připomíná boj s větrnými mlýny. V domácnostech, kde je tvrdá voda, se totiž nevzhledná usazenina tvoří na místech, která přichází s vodou často do styku, prakticky neustále. Povlak na vodovodních bateriích, umyvadlu, koupelnových kachličkách, stejně jako v záchodové míse, nevypadá esteticky, a navíc zvyšuje nároky na pravidelné čištění.
Pokud nechcete používat při odstraňování vodního kamene spoustu chemie, můžete vsadit právě na ocet. Celý postup je velice jednoduchý. Nejdříve se ocet nechá na daném místě několik minut působit, poté stačí povrch dočistit například houbičkou a důkladně opláchnout čistou vodou.
Pokud tápete, jak dostat vodní kámen z vodovodních baterií, můžete využít praktickou vychytávku. Ocet nalijete do mikrotenového sáčku a ten gumičkou přichytíte přímo k baterii tak, aby byla v octu ponořená. Tím se zajistí maximální působení a zabrání se tomu, aby ocet z baterie stekl ještě dřív, než začne účinkovat.
Čištění rozličných povrchů
Kromě slibných výsledků při odstraňování vodního kamene si ocet poradí i s mastnotou, připáleninami a zaschlou špínou. Navíc má dezinfekční účinky, takže dokáže eliminovat výskyt bakterií a dalších nežádoucích mikroorganismů. A právě tyto vlastnosti z něj činí skvělého pomocníka při čištění rozličných povrchů.
Práce s octem bude snadná, pokud se na povrchy aplikuje prostřednictvím rozprašovače. Stačí smíchat 2 díly octa s 1 dílem vody, nastříkat na určený povrch, nechat chvíli působit a dočistit hadříkem nebo houbičkou.
Dezinfekční účinky octa lze využít i při vytírání podlah. Do kbelíku s vodou se doporučuje přidat zhruba 100 ml octa, případně do něj lze kápnout navíc i pár kapek voňavého esenciálního oleje. Pak už se podlaha vytře obvyklým způsobem.
Alternativa aviváže při praní prádla
Ocet představuje zajímavou alternativu běžné aviváže. A ačkoliv je její levnější náhradou, překvapí svou účinností. Nejenže změkčí vodu a sníží mačkavost prádla, ale zároveň eliminuje pachy a působí proti bakteriím a plísním. Kromě toho funguje jako ustalovač barvy, takže zabrání nežádoucímu zabarvení prádla.
A i v pračce se projevuje jeho účinek proti vodnímu kameni. Omezuje jeho usazování v útrobách spotřebiče, čímž prodlužuje jeho životnost.
Rozhodně není třeba se obávat, že by získalo prádlo octový zápach, ten totiž během sušení zcela vyprchá. Krásně voňavé prádlo lze snadno získat jednoduše tak, že se k octu přidá i pár kapek vybraného esenciálního oleje.
Účinné čištění kuchyňských spotřebičů
S pomocí octa je možné odstranit vodní kámen také z běžných kuchyňských spotřebičů, především z myčky nádobí a rychlovarné konvice, které jsou k jeho usazování nejnáchylnější. Kromě vyčištění od nevzhledného bělavého povlaku se spolehlivě postará také o neutralizaci případného zápachu.
A protože je ocet perfektním úklidovým prostředek pro boj s připáleninami a mastnotou, skvěle si poradí i s vyčištěním klasické trouby či mikrovlnné trouby. V tomto případě se obvykle doporučuje smíchat ho s vodou v poměru 1 : 1.
Přestože má ocet v domácnosti takřka univerzální využití, existuje několik druhů povrchů, na který by se neměl aplikovat, protože by je mohl poškodit. Jedná se především o přírodní kámen (například mramor), dřevo, silikon a gumová těsnění.
Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.