Ve chvíli, kdy máte více volna, děti nemají školu a vy máte prostor strávit s nimi drahocenné chvíle, je potřeba toho využít. A abyste využili čas naplno a vědomě podpořili utváření rodinných vztahů, nejlepší cestou je společně něco vytvářet. Ve svobodném tvůrčím projevu k sobě budete mít blíž, a navíc budete mít krásnou vzpomínku. Pojďte se s námi podívat, v čem pro vás budou společné tvůrčí chvíle přínosné i na několik tipů, do čeho se pustit.

Vytváření rodinných vztahů

Rodinné vztahy se utváří přirozeně v návaznosti na energie předchozích generací. Dítě je výsledkem součtu energie vaší, vašeho partnera, vašich a jeho rodičů, stejně jako předchozích generací. Zároveň se samo rodí do energií, které si s sebou už přináší.

Abyste k sobě jako rodina našli cestu skrze všechny tyto aspekty, zkuste najít činnost, ve které se budete cítit uvolnění a sami sebou. Kterou budete moci společně sdílet. Může to být hra na hudební nástroje nebo třeba výtvarné umění. Můžete si společně vyprávět příběhy nebo vařit. Cokoli tvůrčího, u čeho se budete cítit všichni dobře, poslouží jako cesta k sobě sama a k druhým. Skrze společné chvíle utvořené v lásce a radosti se budete moci oprostit od všeho, co si v sobě nesete a nahradit to energií vlastní rodiny.

Děti a jejich přirozený projev

Děti nejsou tolik zatížené životem jako dospělí. Umí se ještě svobodně projevovat, vyjadřovat své pocity, prožívat radost i smutek. Vše, čemu jsme se postupně odnaučili, abychom se dostali do stavu, který nazýváme dospělostí.

To jediné, za co bychom měli být zodpovědní, je život v radosti a lásce.

Nic jiného není zapotřebí. Ve chvíli, kdy se tohle naučíme, nám dá život vše, co potřebujeme a chceme.

Aby si naše děti nemuseli projít ztrátou vlastní přirozenosti a jejím opětovným hledáním v dospělosti, můžete je právě skrze tvůrčí vyjádření vést k ukotvení v přirozeném a spontánním projevu. Naučí se ponořit se samy do sebe, vnímat svou vlastní autenticitu a rozlišovat, co pramení z nich a s čím naopak nesouzní.

Děti mají od narození rozvinuté mimosmyslové vnímání. Teprve až s výchovou a přístupem dospělých tyto přirozené schopnosti ztrácejí. Vidí energie, rozumí zvířatům a vnímají mnoho věcí, které jako dospělí už nerozpoznáme. Vedle toho ale také vidí rodiče, kteří jsou jim vzorem a od kterých slyší, že skoro nic z jejich světa není reálné. Podobným přístupem je v dětech postupně potlačena jejich přirozenost.

Právě skrze tvůrčí proces a jeho sdílení se lze spolu s dětmi vrátit k svobodnému projevu a vyjádření sebe sama.

Dalším důležitým přínosem je skutečnost, že se děti takto učí vnímat svůj vlastní projev. U výtvarné činnosti se učí výběru barev, práci s kompozicí a manuální zručnosti. Učí se vážit si sebe sama, svých vlastních nápadů a zprostředkování svého vlastního vnímání světa skrze jeho vyjádření ve hmotě.

Teď už se podívejme na několik tvůrčích nápadů pro volné odpoledne.

Tvůrčí nápady

Jednotlivé nápady jsem vybírala tak, abyste na ně měli doma vždy vše potřebné. Zároveň jsem se snažila vybrat něco, co zabaví spíše menší děti a vás s nimi.

Živé těstoviny

Připravte si výkres nebo karton a různé druhy těstovin, které najdete doma. Tužkou si předkreslete nejrůznější motivy. Motivy vyplňte přilepenými těstovinami.  K tomu vám bude stačit obyčejný Herkules. Jakmile lepidlo zaschne, vezměte si tempery a těstoviny namalujte. Vznikne vám tak krásné plastické dílko. Dolepit můžete také knoflíky, vylisované listy a další drobnosti. Pro pestřejší koláž můžete použít i zbytky látek nebo vlny.

Abstraktní květy

K dalšímu projektu vám postačí kelímek s řídkou barvou (můžete rozmíchat temperu s trochou vody), papír a kousek provázku. Provázek namočte do barvy a položte ho na papír ve smyčkách tak, aby jeho konec visel přes okraj papíru. Papír přiklopte druhým papírem a zatižte, například knihou. Provázek vytáhněte. Tím vám vznikne krásný pestrobarevný květ, který můžete dále domalovat nebo doplnit opět koláží.

Článek vychází z mých vlastních poznatků a zkušeností.