Nespavost není pro většinu z nás neznámým pojmem. Snad každý už někdy v životě zažil tu nepříjemnou situaci, kdy se mu vlivem stresu nebo rozrušení nedařilo usnout a hodiny se převaloval v posteli. Následující ráno pak pochopitelně vstával vyčerpaný, bez nálady a energie.

Nezřídka bohužel není nespavost výjimečnou událostí, ale v podobě neschopnosti usnout nebo častého buzení v průběhu noci se objevuje pravidelně. V takovém případě je nedostatek spánku vskutku vysilující a může vést až ke zhoršení kvality každodenního života nebo dokonce k dalším zdravotním problémům.

Bylinná lékárna pro klidný a nerušený spánek

Nízká kvalita spánku a jeho chronický nedostatek přináší celou paletu nežádoucích následků. Celodenní únava, špatná koncentrace, zhoršená výkonnost, celková malátnost, podrážděnost a psychická nevyrovnanost, bolesti hlavy. To je jen část problémů, se kterou se musí potýkat ti, kteří trpí nespavostí. Není divu, že se nakonec často uchýlí k lékům na spaní. Ty jsou ale mnohdy návykové a mají nežádoucí vedlejší účinky.

Ještě předtím, než si necháte předepsat prášky na spaní, můžete vyzkoušet kouzelné léčivé rostliny z bylinné lékárny. A ačkoliv je nástup jejich účinků oproti chemické medikaci obvykle pozvolnější, výsledný efekt většinou opravdu příjemně překvapí. Které bylinky stojí za pozornost při vyčerpávajícím boji s nespavostí?

Králem v boji s nespavostí je kozlík

Kozlík lékařský je považovaný za jednu z vůbec neúčinnějších bylinek, která dokáže zlepšit kvalitu spánku. Umí to totiž skutečně skvěle. Zkracuje dobu nutnou pro usnutí, a zároveň zabraňuje častému buzení během noci. Pozitivně působí rovněž na duševní zdraví, kdy celkově uklidňuje, navozuje vnitřní vyrovnanost a emoční pohodu.

Úžasná meduňka navodí sladké sny

Meduňka lékařská není sice nikterak nápadnou bylinkou, ale rozhodně zaujme svými účinky. Je výtečným pomocníkem při úzkostech a usnadní zvládnout náročné životní situace. Výtečně proto zabírá zejména tehdy, pokud je příčinou nespavosti právě stres. Jako bonus meduňkový nálev krásně voní a má příjemnou nasládlou chuť.

Půvabná levandule pro celkové zklidnění

Levandule je nesmírně oblíbená pro svou něžnou krásu fialových květů i omamnou vůni. Pohledu na lány rozkvetlé levandule se jen tak nic nevyrovná. Kromě toho se však pyšní i zajímavými účinky na lidský organismus. Utišuje a celkově zklidňuje, proto je vhodná pro snazší usínání. Doporučit ji lze například ve formě aromaterapie nebo voňavého polštářku, který je naplněný jejími sušenými květy.

Chmel zatočí se stresem i nespavostí

Přestože je chmel známý především jako nezbytná surovina pro výrobu zlatavého moku, své důležité místo má i v bylinné lékárně. Také chmel otáčivý se totiž vyznačuje blahodárným efektem na duševní zdraví člověka. Usnadňuje zvládnutí stresových situací, uklidňuje, a tím pádem může být velice účinný v případě nespavosti.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a veřejně dostupných informačních zdrojů.