Bez soli to v kuchyni jednoznačně nejde. Její skvělé konzervační účinky znají lidé již po staletí. Ovšem, dnes žijeme ve vyspělé době, a tak je tedy otázkou, zda tato metoda může být uplatněna i nyní? Samozřejmě. Pomocí soli nemusíte konzervovat pouze maso, ale klidně i zeleninu a bylinky, které si uchovají svou překrásně zelenou barvu. A pokud jich máte opravdu přebytek, zkuste je konzervovat tímto jednoduchým způsobem. V zimě do polévky či pod maso se jistě budou hodit.

Bílé zlato

Nejeden výživový poradce vám řekne, že není dobré jíst hodně soli, protože škodí našim ledvinám, zadržuje vodu v těle a tak dále. S tím musíme jedině souhlasit, ale věřte, že i když bylinky v sobě budou mít vysokou koncentraci soli, použijete je pouze do neosoleného pokrmu. Neslouží totiž jako potravina pro přímou konzumaci, ale jako přírodní zvýrazňovač chuti či koření, které pod masem nebo v polévce vytváří příjemnou, osolenou a vynikající chuť.

Jaké bylinky nasolit

Sezóna bylinek je ideální doba pro přemýšlení, jak zužitkujete vaši zelenou úrodu. Mimo zmrazení do krabiček, nachystejte vyvařené zavařovací sklenice a větší množství soli. Nakládat můžete v podstatě jakoukoli bylinku, kterou používáte na slaná jídla. Nyní je čas pažitky a libečku. Stačí je na jemné kousky nasekat a vkládat do skleničky. Buď bylinky prosolíte v míse nebo je budete vrstvit společně se solí, se kterou byste neměli šetřit. Platí, že na tři lžíce bylinek by se měla použít jedna lžíce soli. Pokud zvolíte pažitku a libeček nebo obě bylinky samostatně vytvoříte si vynikající směs do polévek.

Nasolovat lze například i kopr, oregano, bazalku, rozmarýn – jednoduše všechny bylinky, které milujete ve slaném jídle. Nasolené je pak uložte do temna a chladna. Pokud je nesníte hned, můžete si je užívat ještě za několik měsíců.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.