Manželství je něco, co dva lidi spojuje, přitahuje, je založeno na důvěře a vzájemné toleranci a nabízí nejen vášeň a lásku, ale s manželstvím je spojeno také mnoho emocí.

Všechny začátky jsou těžké a neplatí to jen o vztahu dvou lidí. Partneři se najednou učí žít spolu, učí se tolerovat jeden druhého, komunikují a vychovávají děti. Ty jsou kořením života a do manželství prostě patří. Ovšem dlouhodobé vztahy musejí v mnoha případech čelit nástrahám, které partneři dosud neřešili.

Je to především manželská krize, která se pomalinku, ale jistě vkrádá do manželství. Vytrácí se láska, kterou nahrazuje respekt, vášeň je na ústupu, protože žár opadá a city najednou ustoupí.

Krize a rozchod

Ovšem manželská krize nemusí nutně znamenat rozpad manželství. Pokud se oba partneři budou snažit pro záchranu udělat vše, je naděje, že bude manželství zachráněno. Je třeba se podívat na situaci hlouběji a komunikace patří mezi nejlepší terapii. Nemluvit o problémech, které partnery trápí, je jako by chtěli sázet stromy bez hlíny.

Těch problémů ale může být spoustu. Je to například nevěra jednoho z partnerů, která byla příčinou neuspokojivého sexuálního života. Vášeň se poněkud vytratila a do ložnice se nastěhovala nuda. Spí pod polštářem, spí pod dekou, partneři ji mají na zádech jako těžký batoh a mohou jí mít tolik, kolik si jen řeknou. V dlouhodobém vztahu, který trvá  dejme tomu 25 let, se manželé znají navzájem, vědí, co mohou od toho druhého očekávat, jak bude reagovat, co se mu líbí a naopak, co nepovažuje za příjemné. Náhradu pak hledají jinde a dochází k situaci, která by mnohé jedince ani ve snu nenapadla.

Jako další příčinu manželské krize lze nazvat i období, kdy dospělé děti opouštějí rodná hnízda a stavějí se na vlastní nohy. Tuto změnu velmi špatně vnímají zejména matky, ale páry se na druhé straně mohou věnovat jen sami sobě. Až doposud veškerou sílu a pozornost věnovali právě dětem, aby je připravili na vzlet. Společné zájmy dávno zapomněli, a tak se věnuje každý svým koníčkům. Pak už je jen krůček k tomu, aby nenašli ani společnou řeč a krize je za dveřmi. Mezi další příčiny manželské krize mohou být ale také finance, psychický teror a neustálé hádky a podobě.

Záchranný kruh

Pokud ale manželé mají zájem na tom, aby své manželství udrželi, je to jen a jen na nich a musejí spolupracovat na udržení vztahu oba. Jednostranná řešení vůbec nic neřeší. Mnozí se domluví na manželské terapii, ale někdo tuto možnost kategoricky odmítá.

Jsou to většinou muži, kteří se cítí být dotčení a své soukromí nechtějí rozebírat s třetí osobou. Neuvědomují si ale, že právě komunikace je jakési uvolnění napjatých vztahů a že vyzpovídat se člověk nemusí jen faráři v kostele. To samé platí i v případě, že si partneři navzájem řeknou, co od toho druhého očekávají a jaké mají cíle, společné cíle.

A koneckonců i nevěra se dá řešit a odpouštět je lidské. Je to samozřejmě individuální a lidé na to mají svůj názor. Každopádně je třeba říci, že pro někoho představuje manželství posvátný svazek, pro jiného je to jen úřední listina, ale pro jiného to může být láska na celý život, i když ví, že jednou může být dole a jednou nahoře.

„Manželství je jako obležená pevnost. Ti venku se dobývají dovnitř, ti uvnitř se snaží dostat se ven.“  (arabské přísloví)

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.