Jóga je pradávné cvičení, které si v současné době získává čím dál větší oblibu. Její pravidelné procvičování má totiž pozitivní vliv nejen na zdraví lidského těla (zejména páteře), ale také pomáhá redukovat stres a uvolňovat přílišné napětí způsobené přepracováním a dlouhodobým sezením. Pokud se i vy potýkáte s těmito problémy, rozhodně byste měli vyzkoušet níže uvedené, pečlivě vybrané pozice a procvičovat je alespoň dvakrát do týdne. Příznivé výsledky pocítíte již po prvním tréninku.

Pozice kobry

Pozice kobry patří mezi nejoblíbenější a zároveň nejúčinnější jógové cviky. Pomůže vám skvěle posílit celou délku páteře, břišní svaly a horní část těla.

Provedete ji tak, že si lehnete na břicho s nohama nataženýma za sebou, dlaně položíte na úroveň ramen, a poté jimi začnete zvedat trup směrem nahoru, abyste se co nejvíce prohnuli ve spodní části zad. Pohyb provádějte plynule a pomalu a snažte se zaklánět hlavu dozadu a nohy neodlepovat od země.

Pozice luku

Pozice luku skvěle posiluje břišní jádro, zklidňuje mysl, účinně protahuje celé tělo (zejména záda) a především masíruje orgány trávicího traktu, tudíž vám pomůže předcházet také problémům, jako je zácpa či další zažívací potíže.

Položte se opět na břicho, zvedněte chodidla do vzduchu a chytněte se za ně dlaněmi. Poté začněte zvedat trup, aby došlo k protažení v bederní části zad a balanc udržujte v oblasti horních stehen. Pohled směřujte dopředu, a aby byla pozice co nejúčinnější, opatrně se kolébejte tam a zpět.

Pozice lodi

Pozice lodi podpoří držení těla, zpevňuje záda a podporuje soustředěnost. Skvěle také bojuje proti usazování břišního tuku, přičemž pomáhá i stimulovat funkci žaludku.

Lehněte si na záda s nohama nataženýma rovně před sebou a ruce nechte položené podél těla. S nádechem začněte zvedat nohy do vzduchu, zpevněte je, a poté začněte zvedat trup. Nyní natáhněte ruce před sebe tak, aby byly rovnoběžně s nohama, a balanc udržujte na svých hýždích.

Pozice prkna

Prkno je nejjednodušší, ale také jedna z nejúčinnějších jógových pozic – pomůže vám totiž odbourat břišní tuk, posílit paže, ramena, záda, hýždě a stehna, navíc též podporuje správné držení těla a klidnou mysl.

Lehněte si na břicho s nohama nataženýma rovně za sebou a dlaně položte vedle ramen. Poté se zdvihněte do vzduchu tak, aby bylo vaše tělo v jedné rovině, zpevněte ruce a nohy, držte se na špičkách. Abyste ze cviku vytěžili maximum, snažte se tlačit dlaněmi do země, dokud neucítíte tlak v horních zádových svalech.

Pozice dítěte

A nakonec je třeba dopřát si pořádného uvolnění. Pozice dítěte je často označovaná za balzám jak pro celé tělo, tak i duši. Uvolňuje napětí v zádech, ramenou, nohách a především pomáhá zmírňovat pocit únavy, nadměrného stresu a úzkosti.

Provedení cviku je jednoduché a příjemné. Posaďte se hýžděmi na paty, zvedněte ruce rovně do vzduchu a nechte je spolu s celým trupem klesnout na zem. V této sympatické poloze můžete zůstat jak dlouho chcete, zhluboka dýchejte a pořádně si ji užijte!

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.