Hubnutí. To je celoživotní boj mnoha žen. A čím dál častěji i mužů. Každý má jasnou představu o tom, jak by chtěl vypadat, realita se ale od snů často hodně liší. A tak se pouštíte do svérázných diet a ani se nestačíte zamyslet nad tím, co takový zásah znamená pro vaše tělo.

Nedostižný sen

Říká se, že štíhlá postava je ze dvaceti procent o pohybu a z osmdesáti procent o úpravě jídelníčku. A právě proto zažívají drastické diety, kdy vyřadíte celou kategorii potravin nebo značně omezíte počet porcí a množství jídla, takový boom. Čím větší kalorické manko, tím rychlejší úbytek. Nebo ne? Ne. Ale o tom jindy.

Pokud už se vám podaří zhubnout, konečně zažijete pocity štěstí, že se ve svém těle cítíte komfortně, užíváte si obdivné pohledy, vyzařuje z vás přitažlivost a sebevědomí. A pak je tu fronta negativních vedlejších účinků svižné diety:

  • povislé břicho
  • zašedlá kůže
  • slabé a polámané vlasy
  • opary, vředy a akné
  • svalová slabost
  • rozkolísaný krevní tlak
  • náladovost

A hnilobný zápach z úst.

Spousta lidí si myslí, že pravidelným čištěním zubů zažene všechny neduhy, ale opak je pravdou. Ne každý závan souvisí s důslednou hygienou. Pravda, předejdete tak kazům, zánětům, zežloutnutí, usazeninám, odhaleným krčkům a citlivým dásním, ale existuje celá řada příčin, proč se i přes pravidelné drhnutí stydíte vydechnout.

Tou první je rakovinové bujení. Nevábný dech je jedním z hlavních indikátorů, že je v těle něco navíc. Druhý případ se týká produkce látek – ketonů, kterou nastartuje právě rychlý úbytek váhy. Tělo se totiž dostane do stresu a v emoční tenzi nedokáže určit, jak dlouho bude bojovat s kalorickým a energetickým nedostatkem. Začne se tedy bránit. Ukládá i ty nejmenší příděly tuků a sacharidů na horší časy, syslí pro sebe všechny těžce nastřádané zásoby a nechce pustit zadržovanou vodu.

Není se čemu divit. Jakmile by se totiž organismus dostal do mínusu, přihlásila by se o slovo plejáda zdravotních komplikací. A skrz zápach dává znát, že se mu dieta nelíbí a neprospívá. Na pohled sice hubnete, ale tělo potřebuje mnohem více času, aby se se změnami srovnalo a uzpůsobilo všechny procesy a funkce nové konstituci.

Na povel? Ne

Tělo na podněty zvenčí nereaguje hned. Musíte počítat s prodlevami, které mohou trvat i několik týdnů. Možná už si zase nakládáte všechny dobroty, které jsou vám po chuti, ale dračí dech vás trápí dál. Je to pochopitelné. Tělo se tak brání před dalšími výpadky, kdy mu odepřete jídlo a budete ho trápit strádáním. Odporný dech, kdy se od vás budou lidé odklánět a i vám samotným nepůjde závan pod nos, se vás pustí až po několika týdnech od ukončení diety. Problém je v tom, že organismus má neuvěřitelnou paměť. A jakmile na nový stravovací styl opět najedete, rozpomene se a nástup vedlejších účinků hubnutí se dostaví o dost rychleji a často i ve větší intenzitě.

Řešení existuje

Ano i ne. Na jedné straně musíte pochopitelně posílit ústní hygienu a kombinovat zubní kartáčky, nitě, ústní vody a škrabky na jazyk, díky kterým se zbavíte až osmdesáti procent nečistot. I speciální spršky nebo přípravky proti zápachu přiloží ruku k dílu. Nečekejte ale zázraky. Zdrojem zápachu totiž nejsou ústa, ale tělo jako takové. To produkuje zrádné ketony. A dokud nenastavíte zdravý režim – ne, drastické diety vedoucí k vysněné postavě nejsou pro tělo prospěšné, budete platit za největšího smraďocha široko daleko. Jediným řešením je pomalejší progres. Možná nezhubnete tři kila za týden, ale budete pro svoje tělo parťákem. A to je vklad, který se vám tisíckrát vrátí. Jen škoda, že je to ta méně lákavá varianta.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.