Být sám sebou je zaklínadlo dnešní doby. Neobejde se bez něj žádná kniha či kurz osobního rozvoje, ale co se ale pod touto magickou formulí skrývá? Jaké to je, být sám sebou, a jak toho vlastně dosáhnout? Autorka tohoto článku pro vás vyhledala pár tipů, jak se k tomuto vytouženému stavu můžete posunout.

I přesto, jak často se fráze používá, zdaleka nezůstává bezobsažná. Být sám sebou přináší štěstí a lepší pocit ze života. Jakmile zjistíte, kdo skutečně jste, začnete se cítit dobře s tím, kdo jste i kde právě jste.

Nicméně tato podezřele jednoduchá a zdánlivě samozřejmá věc vyžaduje čas a úsilí. Jako většina lidí máte pravděpodobně pocit, že by bylo lepší, kdyby došlo k nějakým změnám, ať už ve vašem životě nebo ve vás samých.

A přesně o to jde. Proveďte tyto pozitivní změny a dostanete se tam, kam chcete. My vás pomocí jednotlivých kroků nasměrujeme, jak být sami sebou a žít šťastnější život.

Nesnažte se potěšit ostatní

Dělat radost druhým je krásná věc, ale nesmí se z ní stát váš jediný životní program. Pokud nikdy neděláte to, co chcete dělat, ale vždy děláte to, co od vás ostatní chtějí, máte velký problém. Místo toho, abyste se neustále snažili potěšit ostatní, zkuste v první řadě potěšit sami sebe. Čas od času je naprosto nezbytné dělat věci jen a jen pro sebe.

Netrapte se tím, jak se na vás dívají ostatní

Všichni občas přemýšlíme, co si o nás myslí ostatní a jak nás vlastně vidí. Pokud je v tomto směru nějaká neshoda a jde-li o lidi blízké, pro dobro věci se můžete rozhodnout na sobě něco změnit. Ale měňte jen to, co sami chcete. Když se rozhodnete a začnete se chovat jinak, musí v tom být kus vás samých.

Nikdy se nestanete od základu jiným člověkem, a kdyby náhodou ano, budete nešťastní. Věřte, že lidé, které kolem sebe máte, vás přijímají takové, jako jste právě teď. Neztrácejte čas tím, že budete stále jen přemítat, co si o vás ostatní myslí.

Zjistěte o sobě co nejvíc

Právě tato záludná otázka může být překážka na cestě k tomu, abyste byli sami sebou. Všichni jsme podmíněni genetickou výbavou a prostředím, ve kterém jsme vyrůstali a které nás formovalo. Ale to nezměníme. Jen je potřeba o tom důkladně a nezaujatě popřemýšlet. Bez emocí a bez vzteku na to, že vaše podmínky v dětství či v mládí byly horší než u někoho jiného. Je obtížné zbavit se pocitu ukřivděnosti nebo naopak pýchy, ale zkuste to.

Nejlepší cesta, jak zjistit jací doopravdy jste, je zkusit prožít jeden den úplně spontánně. Vstát, kdy se vám chce, dělat, na co máte náladu a říkat, co říct chcete (alespoň v duchu). Vyzkoušejte si den bez všech „musím“, „měl/a bych“, „tohle se přeci normálně nedělá“, „taková jsou pravidla“, „tak mě to učili rodiče“ a všech podobných příkazů a zákazů, které vám naskakují v mysli. Chovejte se jako dítě a užívejte si to. O sobě se tímto způsobem dozvíte víc, než vůbec tušíte.

Oceňte, kdo jste

„Bez ohledu na to, jak jsem divný/á, vážím si sama sebe.“ Mantra, kterou stojí za to opakovat si neustále. Každý člověk je jedinečný a každý má v sobě alespoň trochu toho podivného. Oceňte svou jinakost a vypusťte ji ven. Nebojte se toho, uvidíte, že se začnou dít samé pozitivní věci, i když třeba ne hned.

Tím, kdo jste, si buďte jistí

Většina z nás o sobě pochybuje. Pochybovat je velmi snadné, pokud se neustále srovnáváte s ostatními a přemýšlíte, coby kdyby.

Neztrácejte čas a sílu pochybnostmi a věřte tomu, kdo jste. Projevování důvěry sami sobě a svým rozhodnutím také ukáže ostatním, že víte, co děláte, a získáte jejich respekt. Pokud nebudete zpochybňovat sami sebe vy, nebude to dělat ani nikdo jiný.

Odpusťte si

O odpuštění se mluví hodně, a to ať už jde o odpuštění sobě nebo ostatním. Je to cesta ke svobodě a ke klidu v duši. Proto si odpusťte chvíle, kdy přemýšlíte negativně, odpusťte si, že často jednáte či mluvíte dřív, než přemýšlíte, odpusťte si, že se vždy nechováte vlídně ke svým rodičům, sourozencům či kolegům.

Nemyslete na to, že jste udělali špatná rozhodnutí. Takový druh myšlení je soustředěný na problém, nikoliv na řešení. Začněte o sobě říkat dobré věci, protože to znamená, že jste na cestě odpuštění.

Nepřestávejte se snažit dosáhnout toho, co chcete

Být sám sebou rozhodně neznamená, že jakmile tohoto stavu dosáhnete, přestanete si klást další cíle. Naopak, právě tato chvíle může nastartovat vaše nové cíle a ambice, třeba v oboru, kde byste to nikdy dřív nečekali. Zaměřte se na to, čeho chcete sami od sebe dosáhnout, a snažte se uspět. Můžete se neustále zlepšovat a rozvíjet, a přitom zůstávat věrni sami sobě.

Určitě jsou i jiné cesty k tomu, jak být sám sebou, někdo například volí hlubokou meditaci. Ale pokud nejste zcela oddáni duchovní cestě, naše praktické rady realizovatelné v každodenním životě, vás mohou posunout tam, kde chcete být. Být sami sebou.