Investice do ekologických zdrojů energie se z dlouhodobého hlediska velmi vyplácí. Proto stále roste poptávka například po střešních fotovoltaických systémech, tepelných čerpadlech a v posledních letech dokonce i po střešní krytině, která umí vyrábět elektřinu na stejném principu jako solární panely. Jak si tato novinka stojí v porovnání s fotovoltaickými systémy a vyplatí se do ní investovat?

Zájem o střešní krytinu vyrábějící energii probudil Elon Musk už v roce 2017

Známý americký vizionář a vlastník technologické firmy Tesla, Elon Musk, už v roce 2017 přišel s novinkou v podobě „Tesla Solar Roof“. Jde o nevšední střešní krytinu, která je nejen odolná proti povětrnostním vlivům i požáru a má dobré mechanické vlastnosti, ale hlavně umí vyrábět elektrický proud. První verze těchto tašek z roku 2017 se však nesetkala s větším úspěchem a ani verze 2.0, jež přišla v roce 2019, mnoho slávy nepřinesla. Nedávno ale firma přišla s novým upgradem, který dovoluje instalaci nižšího množství krytiny při zachování stejného výkonu a výhledy už má daleko lepší.

Jak si solární střešní krytina stojí v porovnání s klasickými solárními panely?

V případě instalace solárního systému i střešní krytiny se finální cena zakázky těžko odhaduje. Vždy záleží na dispozicích domu, rozloze, členitosti střechy a podobně. Ovšem pokud bychom se bavili o solární střešní krytině od Tesly, tak cena její pokládky stojí v rozmezí zhruba od 600 tisíc až do 1,5 milionu korun. V cenovém porovnání se solárními panely, kde cena jejich instalace většinou nepřesáhne 500 tisíc korun, vedou solární panely. Instalace solární střechy sice je oproti fotovoltaickým panelům dražší, nicméně v ceně je zahrnuta jak samotná střecha, tak i fotovoltaický systém. Tudíž pro novostavbu bez střechy nebo v případě kompletní rekonstrukce se tato možnost jeví jako cenově optimálnější.

Výkonově jsou oba systémy v podstatě ekvivalentní a budou mít podobnou schopnost uspokojit vaše energetické potřeby. Pokud tedy vlastníte elektromobil, třeba luxusní SUV Volkswagen ID.4 s dojezdem přes 500 km, tepelným čerpadlem a spoustou asistenčních prvků a chcete jeho provozní náklady snížit na úplné minimum, bude vám ho i solární střecha stíhat bez problémů nabíjet. Fotovoltaickým panelům však nelze upřít fakt, že je lze snadno upravovat a vylepšovat pro vyšší výkon a v případě potřeby i stěhovat. Solární střecha už tak flexibilní není.

Kde si střechu můžu koupit?

Bohužel i přes sliby Tesly, že jejich typ střechy bude k dostání v Evropě, mají tuzemští obyvatelé smůlu a střechu od Muska si sem objednat nelze. Nicméně v České republice lze nalézt spoustu firem, které se vyhotovením střech tohoto typu zabývají a svými schopnostmi i cenou si nestojí vůbec špatně.

 

Zdroj: https://www.cnet.com/home/energy-and-utilities/solar-panels-versus-tesla-solar-roof/