Pohodlná a ekologická doprava je snem mnoha lidí, hlavně těch, kteří rádi cestují nebo pravidelně dojíždí do práce. Ideálním řešením mohou být elektromobily. V letošním roce je ve výstavbě řada nových nabíjecích stanic a další jsou v plánu.

Dobíjecí stanice k dispozici pro všechny

V počátcích rozvoje elektromobility si řada lidí kladla otázku, zda se jedná o praktické řešení z hlediska možnosti dobíjení. Chvíli trvalo, než se přerod rozjel naplno, ale už teď je k dispozici řada dobíjecích stanic. Stále přibývají a přináší větší a větší pohodlí, co se dostupnosti týče. Dobít si elektromobil doma v garáži je super, ale většinou je to zdlouhavé a během dne, kdy jste na cestách, nepraktické. Proto je důležité, aby byly dobíjecí stanice k dispozici stejně jako benzínové pumpy.

Žijeme v době, kdy se často mluví o vztahu k naší planetě, o sebelásce a schopnosti dovolit si žít v hojnosti. Moderní technologie nemusí nutně znamenat krok zpátky a odpojení se od přírody, ale naopak schopnost využít vše, co nám současný svět nabízí pro vlastní pohodlí a možnost dalšího rozvoje.

V posledních letech přišla na trh řada zajímavých modelů, které nám dělají radost dnes a denně. Zmínit můžeme například oblíbené kompaktní elektrické SUV Audi Q4 e-tron.

Máme se na co těšit

V Česku je přibližně 800 dobíjecích stanic pro elektromobily, což je celkem 1500 dobíjecích míst. Ministerstvo dopravy dosud podpořilo 2300 dobíjecích bodů, z nichž je část stále ve výstavbě.

Největší podíl mají na rozvoji společnost ČEZ a Pražská energetika. Jedna z nejvýkonnějších nabíječek v Česku, s výkonem až 300 kW, byla zbudována v Praze 11 – během pěti minut dokáže nabít elektromobil typu Audi e-tron GT dostatečně na to, aby vůz dojel 100 km.

Až pětina elektromobilů je registrovaná v hlavním městě, proto je zde zvýšený počet dobíjecích stanic. Pro větší pohodlí a praktické dobíjení vznikne letos v Praze díky Pražské energetice dalších 150 stanic. V současné době je v Česku registrovaných téměř 10 tisíc elektromobilů.

Dostupnost a pohodlí stále rostou

Na rostoucí dostupnost dobíjecích stanic se můžeme těšit i v příštích šesti letech.

Ministerstvo dopravy se rozhodlo investovat do zřízení nových nabíjecích stanic dostatek finančních prostředků pro zbudování 17 000 dobíjecích míst. Jejich výkon by se měl lišit. Na stránkách společnosti ČEZ najdete mapu elektrostanic, které jsou aktuálně v provozu, včetně možnosti navigace skrze Google mapy a informace o technických specifikacích jednotlivých stanic.

A co vy, jaký máte postoj k dopravě obecně a k elektromobilům? Máte už svůj vysněný model nebo teprve plánujete a vybíráte? Jak jste si zvykli na pravidelné dobíjení?

Autorka se problematikou dlouhodobě zabývá a při tvorbě článku čerpala ze svých znalostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.