Elektromobily nejsou zase tak neznámé a lidé se s nimi setkávají stále častěji. Pravda, nejsou zrovna nejlevnější, ale manažeři i analytici v automobilovém průmyslu jsou přesvědčeni, že se blíží bod zlomu. Přijetí elektromobilů do života se stane v nejbližších letech nevyhnutelné. Proč? Je k tomu vážný důvod, který se týká ekologie. Změna klimatu totiž ohrožuje svět nejrůznějšími katastrofami, a na to navazují ekonomické problémy. Všichni jsou tak nuceni co nejdříve přistoupit na transformaci energetického sektoru.

Změna klimatu a příčiny

Lidé se pomalu začínají učit opouštět tradiční benzínové vozy a snaží se chránit životní prostředí. Emise skleníkových plynů jsou jednou z příčin globálního oteplování, a to je také důvod, aby lidstvo zahájilo boj proti změně klimatu. Energetický prostor opravdu vážně poškozuje životní prostředí a mnozí si to stále neuvědomují. Jednou z prvních možností, jak se vyhnout vysokým emisím, jsou například právě elektromobily.

Elektromobil jako vozidlo z budoucnosti

Pravdou je, že někomu může takový vůz připadat spíše jako vozidlo z jiné planety, protože nejen pohonem, ale především designem některé tyto vozy připomínají hybridní nástupce klasických automobilů. Elektromobily se dají pořídit kolem jednoho milionu korun, někdy dokonce i o něco méně, a na jedno nabití dovezou posádku na místo vzdálené zhruba 350 km. Do budoucna počítají automobilky s daleko větším dojezdem, a tudíž i s větší výdrží baterie a s mnoha dalšími vychytávkami, které budou lákat investory.

Pozitivum pro elektromobily je jejich energetická účinnost. U spalovacího motoru je to 75 – 80 % vyplýtvané energie, zatímco elektromobily ztratí sotva 20 %. v budoucnu se počítá s tím, že rozvoj alternativní energie bude daleko čistší.

Příliš vysoká cena

Asi největším mínusem elektromobilů je jejich vysoká pořizovací cena. Ta většinou odradí všechny potencionální zájemce. Každý neodborník při otázce, co ho napadne, když se řekne elektromobil, ihned začne mluvit právě o vysoké ceně. Jestli je tvrzení oprávněné, o tom by se dalo napsat několik dalších článků. Nicméně nabídka elektromobilů na trhu je poměrně široká, a dle názorů uživatelů by měly stát okolo 400 000 korun. Realita je ale bohužel jiná a cena pořízení takových vozů je stále ještě příliš vysoká a pro mnohé nereálná. Navíc se lidé obávají nedostatku nabíjecích stanic.

Nabíjecí stanice

S nabíjecími stanicemi se dnes člověk může setkat nejen na čerpacích stanicích, ale narazit na ně lze rovněž u hotelů, restaurací, na parkovištích nebo u sportovních klubů a obchodních center. Samotné nabíjení není nikterak složité, ale je třeba počítat s daleko delší dobou než na jakou je člověk zvyklý u tankování pohonných hmot. Tady se totiž jedná o několik hodit do plného nabití. Existují samozřejmě i ultrarychlé nabíjecí stanice, které dovedou nabít vůz za několik minut. Není jich ale mnoho. Asi nejlepším řešením pro majitele elektromobilu je pak pořízení domácí nabíjecí stanice. Jejich cena se pohybuje od 20 – 60 tisíc korun.

Mají tedy elektromobily budoucnost?

Zlí jazykové tvrdí, že je to k ničemu. Není se čemu divit, po krachu několika energetických společností si lidé stěží mohou dovolit elektromobil a myslet na to, že si ještě pořídí nabíjecí stanici. Ale automobilky vidí v těchto vozech budoucnost světa. Vkládají do nich velké naděje, a když to nebude za 10 let, tak jejich sláva prý přijde o několik dalších let později.

Autorka se problematikou dlouhodobě zabývá a při tvorbě článku čerpala ze svých znalostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.