Elektromobilita jde stále dopředu, některé automobilky si pro následující roky dokonce daly předsevzetí, že na elektrický pohon přejdou kompletně. Nastal tedy nejvyšší čas, abychom se podívali na vymoženosti, které ocení jak koncoví zákazníci, tak i životní prostředí, do kterého nebude unikat nadbytek emisí.

V čem se ukrývá jedinečnost elektroaut

Automobily na elektrický pohon či hybridní verze už nějakou dobu na trhu najdete. Pravděpodobně také víte, že auta s běžným spalovacím motorem do vzduchu vypouští škodlivé emise, zatímco elektroauta slibují bezemisní požitek z jízdy. Kolemjdoucí navíc jistě ocení fakt, že jsou elektromobily velmi tiché, což je díky absenci klasické převodovky.

Majitelé elektroaut mohou ocenit levnějšího servis, protože ve svém voze nemusejí například měnit olej a prokázána byla i delší životnost brzd. Automobilové společnosti se mezi sebou stále předhánějí, kdo do světa vypustí elektroauto s nejdelším dojezdem na jedno nabití, proto se nemusíte obávat, že auto poháněné elektřinou příliš daleko nedojede. Aktuálně je průměrný dojezd elektromobilů 350 kilometrů a počet veřejných nabíjecích stanic stále roste. Dá se říct, že auto už můžete dobít prakticky kdekoliv a že vás dojezd rozhodně nelimituje během plánované cesty.

Německo jako názorný příklad podpory udržitelnosti

V uplynulém roce se v Německu prodalo mnohem více elektroaut, než jak tomu bylo v předešlých letech. Důvodů je hned několik, a tím prvním je zhoršující se stav životního prostředí. Druhou příčinou je stále se rozrůstající nabídka automobilových společností. Ty mnohdy pochází právě z Německa, například největší německá automobilka Volkswagen nabízí celou řadu elektromobilů všemožných typů i velikostí. Aby stát své obyvatele podpořil v ochraně životního prostředí, nabízí jim ke koupi elektroauta vysoké prémie.

Vydá se Česká republika stejným směrem?

Zatímco v Německu i jiných evropských státech dotace na pořízení elektromobilu pro fyzické osoby bezproblémově fungují, Česká republika je kvůli nedostatku finančních prostředků nezavede. Existuje však několik benefitů, které vás k nákupu přeci jenom mohou motivovat.

Vyberete-li si vhodný vůz, náklady na údržbu a chod jsou minimální a u některých obchodních center se dokonce nacházejí bezplatné dobíjecí stanice. Dalším bonusem, který s elektroautem získáte, je speciální registrační značka, která vám zajistí parkování zdarma v jinak placených zónách. A především koupí přispějete k ochraně životního prostředí.

O dotace určené pro elektromobilitu si však v České republice mohou zažádat alespoň podnikatelé, kteří na českém území podnikají minimálně dva roky. Výše podpory se pak odvíjí od toho, jak velká je vaše firma.

Jak si vybrat co nejlepší elektroauto?

V základu jsou vozidla velmi podobná, ale některá nabízejí pár funkcí navíc. Jaké vlastnosti vozu by vás mohly zaujmout a usnadnit vám hodiny strávené za volantem?

Velmi oblíbenou funkcí je hlasový asistent. Díky této službě není nutné ovládat funkce, které vám automobil nabízí, manuálně. Plnou soustředěnost věnujete řízení a pomocí hlasu jen požádáte svého asistenta, aby potřebné úkony udělal za vás. Dalšími výhodnými asistentů jsou Side Assist a Travel Assist. Tito dva pomocníci vám pro změnu pomůžou s řízením. Hrozící nebezpečí zjistí ještě dříve než vy a včas také zareagují. Ve chvíli, kdy například upadnete do mikrospánku, udrží vozidlo ve vašem jízdním pruhu.

Kromě výše zmíněných vychytávek je samozřejmě důležité, aby se váš elektromobil rychle nabíjel. Proto tuto informaci vždy vyhledejte mezi prvními. A za zmínku rozhodně stojí i ‚We Charge‘, což je služba umožňující výhodné dobíjení elektroauta hned v několika ohledech. Po celé Evropě například budete moci svůj vůz nabíjet pomocí jedné karty, a to ve více než 200 000 dobíjecích stanicích.

Všechny tyto funkce opět propojuje již zmiňovaná značka Volkswagen, a to například v čistě elektrickém SUV ID.4 GTX. Vůz je sportovní jako GTI, komfortní jako SUV, a ještě k tomu ohleduplný k životnímu prostředí.

Můžete si tak naplno užívat sportovní výkon typický pro modely s pohonem všech kol, avšak s čistě elektrickým pohonem a velkou dojezdovou vzdáleností zcela bez emisí CO₂.

Taková nabídka už jistě stojí za zvážení, nemyslíte?

Autorka při tvorbě článku využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.