Inovací v rámci automobilového provozu se dočkaly i autobusy, u kterých se dnes již běžně setkáme s elektro verzí, alespoň v rámci zahraničí. V České republice zatím nejsou tak časté, ale již v nejbližší době se s nimi hojněji setkáme například v hlavním městě. Co podstatného se o elektrobusech vyplatí znát?

Jaké jsou výhody elektrobusů?

Nejpodstatnější výhodou je ekologičtější provoz, během kterého se do vzduchu nedostávají škodlivé látky. Stejně tak se pro dobíjení využívá zdroj, který je, na rozdíl od běžné nafty nebo benzínu, možné získávat i z obnovitelných zdrojů. Zároveň je elektrický motor daleko ekonomičtější než ten spalovací, a to i s rostoucími ceny za elektřinu. Náklady na pořízení elektrobusu jsou však několikanásobně vyšší a infrastruktura potřebná například k dobíjení vozu nedostatečná, z toho důvodu nyní elektrobusy v České republice představují pouze necelá dvě procenta z podílu všech používaných autobusů.

Elektrobusy dostupné v České republice

Od ledna roku 2022 bude zahájen provoz čtrnácti elektrobusů, které Dopravnímu podniku hl. města Prahy poskytne automobilka Škoda. Energie potřebná pro dobíjení se bude čerpat například z tramvajové sítě. Hlavním důvodem, proč si Praha objednala elektrobusy, je celkové snížení emisí. Několik benefitů čeká i na zákazníky, vozidla jsou vybavená pohodlnými sedačkami, celovozovou klimatizací a jejich provoz je navíc téměř neslyšný. Postupně se budou další elektrobusy nasazovat v dalších větších městech, kde je opět možnost čerpat energii pomocí dosavadní trolejbusové nebo tramvajové infrastruktuře sítí.

Zajímavosti o elektrobusech

  • Ve Francii chtějí do konce roku 2025 odstranit všechny dieselové autobusy, nahradit je mají především zmiňované elektrobusy, na které se postupně přechází.
  • Skotská společnost představila dvoupodlažní elektrobus, takzvaný doubledecker, který je na jedno nabití schopen urazit vzdálenost 250 kilometrů.
  • Podle internetových zdrojů se nejlevnější elektrobusy pohybují kolem 11 milionů.
  • Nákupy elektrobusů podporuje pomocí miliardy korun evropská dotace.
  • V současné době se nejvíce elektrobusů využívá v Nizozemsku, na druhém místě se umístila Litva a třetí místo obsadila Velká Británie.

Autorka se problematikou dlouhodobě zabývá a při tvorbě článku čerpala ze svých znalostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.