S novým rokem, tedy rokem 2023, přicházejí i novoroční předsevzetí. Kromě těch tradičních, jako je zbavení se nabraných kil, pravidelné návštěvy posilovny nebo upravení jídelníčku, to může být předsevzetí, že se v následujícím roce stanete ještě více eco-friendly. Navíc toto předsevzetí můžete „naordinovat“ rovnou celé domácnosti.

Zaměřte se na nové věci, které si kupujete

Pojmy jako fast fashion a slow fashion jsou již známé, nicméně i tak se spousta z nás na nákupy nových kousků do šatníku vydá právě do prodejny řetězce s rychlou módou. Zkuste tak raději zavítat do místního butiku, kdy podpoříte jak přírodu, tak i drobné podnikatele. Navíc kousky spadající právě do slow fashion obvykle vydrží daleko delší dobu, než jak je tomu u rychlé módy.

Pozornost však věnujte i výběru nové elektroniky, kdy se zaměřte především na její energetickou třídu, ideálně by měl nově zakoupený produkt spadat do energetické třídy A. To znamená, že tyto spotřebiče pro svůj chod využijí minimum energie či vody a jsou tak šetrné k bankovnímu účtu i životnímu prostředí. Opačné východisko nastává u elektrospotřebičů, které se řadí do energetické třídy D. Ekologičtější varianty v dnešní době však najdete snad u všeho, od kosmetiky přes sešity do školy až po dekorace do domu.

Přimějte ke třídění sebe i své blízké

Jestliže se řadíte k těm, kteří vzorně třídí vše, pak v příštím roce zkuste ke stejné filozofii přivést i zbytek své rodiny, přátel či spolupracovníků. Vhodné je si také oprášit znalosti zkratek, kdy mezi ty nejpoužívanější patří:

  • C/PAP, C/PE: jedná se o kombinované obaly, které patří do směsného odpadu, výjimku tvoří nápojové kartony.
  • GL/70: řeč je o čirém sklu, které nepatří nikam jinam než do kontejneru na sklo.
  • HDPE, PET, LDPE: druhy plastu patřící do žlutého kontejneru.

Taktéž je podstatné třídit bioodpad, mezi který se řadí biologicky rozložitelný odpad, jako je kávová sedlina, čajové sáčky, zbytky ovoce se zeleninou, zbytky vlasů, zvířecích chlupů anebo listí, seno, kůra a posekaná tráva. Umístit se dá buď do hnědé popelnice k tomu určené nebo si na bioodpad zřiďte na zahradě vlastní kompostér.

Minimalizujte jednorázové obaly či výrobky

Jeden z nejhorších dopadů na životní prostředí mají stále jednorázové obaly, ať už se jedná o plastové příbory ve fast foodech, kelímky z kaváren nebo pytlíky na pečivo. Všechny tyto „jednorázovky“ vedou k ekologickému problému, kterým je přemíra odpadu. Zkuste se tak na příští nákup vybavit raději látkovým pytlíkem na pečivo a ovoce se zeleninou, který vám poslouží několik let. Stejně tak, pokud se chystáte vyrazit do kavárny, přibalte si s sebou termosku nebo eko kelímek. Obdobný přístup je možné praktikovat téměř všude, avšak zcela nejsnazší je to právě při nakupování v supermarketech nebo u konzumace pokrmů a nápojů mimo domov. Nahradit jednorázové varianty ekologickými verzemi se dá i u výrobků, jako jsou vatové tyčinky nebo třeba odličovací tamponky.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.