Bezdětných lidí čím dál více přibývá. Ať už dojdou k tomuto životnímu rozhodnutí zcela dobrovolně nebo nuceně kvůli zdravotním komplikacím, mohou být ve stále konzervativní společnosti stigmatizováni. Okolí si o nich může myslet, že jsou divní, nezapadají do rodinných vzorců nebo, že nemají rádi děti. Podstatné je nepodlehnout tlaku. Patříte také mezi ty, kteří žijí bez potomků a naprosto se s tímto faktem ztotožnili? Pak právě pro vás je určen tento text.

Společnost stále razí heslo, že „mít děti je přeci normální“

Obecné stanovisko lidské společnost o potřebě zakládání rodiny je vlastně ze své podstaty v pořádku. Nebýt lidí, kteří chtějí děti, lidstvo by asi brzy vymřelo. Právě i proto, že je tato tradiční základna stále převažující nad tou netradiční a svobodomyslnou, bývají ti, co najdou smysl života v něčem jiném pro tradicionalisty podezřelí a sobečtí. Jenže, co je špatného na tom, když si vyberete jen jinou cestu? A to jak z hlediska vlastního přesvědčení nebo proto, že vás k tomu život prostě dohnal? Nenechte se odradit úzkoprsými řečmi typu: „Mít děti je přeci normální.“ Nenechte se za žádnou cenu psychicky vydírat. Poradíme vám, jak si udržet vnitřní sílu a úspěšně odolávat zarputilým „rodinným typům“.

Nenechte se zatáhnout do „hry“, kterou s vámi hrají ti, co vás nechápou

Jako bezdětní lidé můžete být čím dál více konfrontováni s různými nenechavými dotazy týkajícími se založení rodiny. Tyto zvídavé otázky se obvykle stupňují s vaším zvyšujícím se věkem. Výjimkami zdaleka nejsou věty typu: „A co děti?“, „Snažíte se už o miminko?, Máte nejvyšší čas!“, „Na nic nečekejte, čas kvapí.“, „Kdy už se konečně dočkám vnoučete?“. Tohle vše může představovat obrovský tlak na vás i případného partnera. Proto je důležité asertivně tyto nenechavé řeči odrazit. Jak na to?

  1. Svůj život nemusíte obhajovat. Stůjte si za svým! Zkrátka, je to tak, jak to je. Děti nechcete nebo nemůžete mít a nikomu do toho nic není.
  2. O tématu bezdětnosti se nebavte, pokud vám to není příjemné a otevřeně to druhé straně sdělte.
  3. Pakliže je defenzivní někdo, kdo je vám velmi blízký, citlivým způsobem jej usměrněte a sdělte mu třeba, proč vás váš aktuální životní styl bez dětí baví.
  4. Stanovte si jasné hranice především v rodině. Někdy bývají zejména rodiče nebo prarodiče dost urputní ve svém spílání. Je to váš život, vaše rozhodnutí a jestli to nepochopí ani přes rozumné vysvětlení a stále na vás vyvíjejí tlak, přerušte kontakt.

Vypořádat se s leckdy i nemístnými poznámkami okolí na bezdětný život není vůbec snadné. Ovšem při správném nastavení hranic a otevřené komunikaci získáte konečně klid v duši a nebudete se děsit konverzace s lidmi, kteří mají jiné životní názory a hodnoty.

Bezdětný život dává mnoho úžasných příležitostí! Využijte jich

Je zcela bezpředmětné, zda děti nemáte ze svobodného rozhodnutí nebo je mít nemůžete. Důležité ovšem je, najít si v životě radosti, které vaši psychiku pozvednou. Je toho tolik, co můžete jako bezdětní dělat! Máte vlastně mnohem více možností než lidé s ratolestmi. Bezdětní lidé nebývají tak moc svazováni časem ani financemi. Svět vám leží u nohou, plňte si sny!

  • Našetřete si peníze a vyrazte do destinace v zahraničí, kterou jste vždycky chtěli navštívit. Nebo prostě procestujte celý svět. Investice do cestování je senzační záležitost, která vám zajistí nezapomenutelné zážitky!
  • Neobávejte se dělat to, co chcete. A to platí nejen v osobním životě, ale také v zaměstnání. Bez dětí máte doslova otevřené dveře pro životní změny. Jestli nejste v práci spokojení, udělejte kroky k tomu, abyste byli nejen to, ale i šťastní. Třeba se můžete stát i digitálním nomádem.
  • Dělejte dobré skutky – klidně i pro děti, které nemají žádnou rodinu. Pokud jste se dostali k bezdětnému životu kvůli zdravotním komplikacím, a přesto chcete být obklopeni těmito bezelstnými stvořeními, pomáhejte třeba v kojeneckém ústavu, v dětském domově nebo se staňte pěstouny… Může vás to naplnit pohodou a štěstím.
  • Určete si v životě cíle, kterých chcete dosáhnout a jděte si za nimi.
  • Věnujte se s láskou a empatií svému partnerskému životu. Máte stálého partnera? Pak si můžete bez dětí užívat ty nejromantičtější okamžiky. Jestli jste singl a vyhovuje vám to, užívejte si tyto momenty anebo se nezávazně seznamujte s opačným pohlavím, flirtujte, zkrátka si užívejte život!

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a veřejně dostupných informačních zdrojů.

Zdroj inspirace: Life without Children: Some by Chance, Some by Choice | Vanity Fair a How to Defend Your Choice to Be Childless: 12 Steps (wikihow.com)