Moderní společnost dnes zaznamenává pojem globalizace nejen jako ekonomickou a sociální výzvu, ale jde zejména o enviromentální přístup, který řeší současné problémy v této oblasti. Bohužel je to velmi důležité a citlivé téma a závisí na něm život na celé planetě. Tato problematika není zase tak neznámá, jen se o ní nemluvilo tolik, jako v posledních letech. Týká se to především znečištění životního prostředí, změny klimatu a ubývajících přírodních zdrojů. Rozvoj vědy a techniky, kvalita života, sociální faktory či ekonomika s těmito faktory úzce souvisejí. A právě změna klimatu stejně jako jiné problémy životního prostředí se dostávají do popředí a je třeba je brát jako opravdovou výzvu.

Jak si vysvětlit pojem udržitelný život

Ekologicky udržitelný životní styl je součástí normy každodenního života. Z toho v podstatě vyplývá vyvážený přístup k lidské spotřebě přírodních zdrojů, ochranu životního prostředí, recyklaci odpadů a co nejmenší plýtvání nejen potravinami a vodou, ale i energií. Tento způsob života tak umožní i budoucím generacím uspokojit základní životní potřeby a pomáhá zachovat přirozené funkce ekosystémů.

S tím také souvisí vývoj elektromobilů. Přechod od automobilových spalovacích motorů k elektromotorům je společností prezentován jako jeden z několika způsobů, jak vyřešit problém skleníkového efektu nebo globálního oteplování.

Elektromobily jako spása pro životní prostředí?

Bohužel se v posledních letech prudce zvedl počet automobilů a smog v okolí velkoměst se tak stal jejich stínem. Všechna auta se spalovacími motory produkují nejen hodně kouře, ale také hluk, a tak ekologické organizace navrhují především energii konvekční, která postupuje až k té obnovitelné. Automobilové výfukové plyny obsahují velké množství škodlivých látek, ale většina z nich působí na životní prostředí lokálně. Právě při spalování paliva se do ovzduší uvolňuje vysoké množství skleníkových plynů, které jsou jednou z příčin globálního oteplování. Jedním ze způsobů, jak vyřešit problém vnitroměstské dopravy, je právě výroba a zavedení elektromobilů.

Automobilky mají dnes ve svém portfoliu výrobu elektromobilů, které se tak stávají prioritou číslo jedna. Světoznámá automobilka Volkswagen představila na trh velmi komfortní a přitom sportovní verzi elektromobilu, které je ohleduplné k životnímu prostředí ve všech směrech. Nové ID.4 GTX značky Volkswagen má pohon na všechny čtyři kola a jeho síla je spravedlivě rozdělena právě na pohon všech čtyř kol. Ovšem díky zrychlení z 0 na 60 km/h za necelých 3,2 sekundy tento sportovní elektromobil posouvá na daleko vyšší level.

Přeměna elektromobilů nestačí

Co nejvíce lidí se snaží přeměnit klasická auta se spalovacím motorem na elektroauta, ale ke snížení emisí a boj s klimatickými změnami to bohužel zatím nestačí. Chce to více takových takových dopravních alternativ, které mohou k lepšímu a zdravějšímu životnímu stylu jen pomoci.

Autorka se problematikou dlouhodobě zabývá a při tvorbě článku čerpala ze svých znalostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.