Cvičte podle svého typu osobnosti a věřte, že právě to zabere. Ačkoli jde o slovo používané psychology, i při fyzickém tréninku je důležitá „autenticita“. Pokud máte navíc zkušenost s mnoha druhy cvičení, které jste už absolvovali, leč výsledek se nedostavil, jděte na to tentokrát jinak. Podle své vlastní nátury.

Jestliže jste se rozhodli pro nějakou fyzickou aktivitu, pravděpodobně vás k tomu vedl jeden ze dvou důvodů. Buď touha zformovat si postavu nebo zlepšit svou fyzickou kondici. Může se ale stát, že přes veškerou snahu se vám nedaří a tělo zůstává stále stejné? Důvod může být naprosto banální. Každému z nás totiž vyhovuje jiný typ cvičení, a teprve ten pak přináší žádoucí výsledky.

Jaká cvičení se hodí právě pro vás?

V hektickém stylu

Pokud patříte mezi ty, kteří se více věnují práci a lidem kolem sebe, pravděpodobně nemáte času nazbyt. Pro vás bude asi nejlepší takzvaná hormonální jóga, jež dokáže s tělem dělat skutečné zázraky. Ideální je pro ty z vás, kteří preferují dynamický pohyb, ale zároveň potřebují zklidnit mysl a harmonizovat hladiny hormonů.

S malou sebedůvěrou

Máte pocit, že se pořád něčeho obáváte a vaše sebedůvěra je na nule? Pak by bylo dobré svou osobnost trochu „vyhecovat“. Jedním ze způsobů, který vám pomůže dát tělo i psychiku dohromady, je například cvičení krav maga. Toto cvičení je známé jako nejúčinnější sebeobrana a původně bylo vyvinutou pro izraelskou armádu.

Je ale koncipované tak, aby mělo mnoho dalších předností. Například právě to, že každý jednotlivý trénink vám dodá trochu sebedůvěry. A když vydržíte poměrně náročný, ale zábavný tréninkový kurz, naučíte se přijímat rány, reagovat na neočekávané situace, ale také prosadit si svou, bude z vás jiný člověk fyzicky i psychicky. Naučíte se pracovat se svým egem a do budoucna už vás nerozhodí jen tak nějaká konfrontace s okolím.

Ve společnosti

Jestliže jste typ, který se cítí dobře ve společnosti ostatních, volba kolektivních sportů je jasná. Vy si nejlépe užijete volejbal, softbal nebo fotbálek. Tento typ fyzické aktivity je sice náročnější na časovou organizaci, ale když se vám podaří sestavit tým hráčů nebo se k nějakému přidáte, nebudete litovat. Pořádně se zapotíte, zformujete tělo, a ještě navíc poznáte nové lidi.

Sami doma

Poslední skupinku tvoří ti z vás, kteří se neradi potí mezi ostatními a vaše pocity vám nedovolí chodit do tělocvičny nebo posilovny. Tady je řešení jediné, ačkoli právě v tomto případě je zapotřebí velmi silná vůle.

Vytáhněte si doma karimatku a cvičte podle internetu. Pusťte si jakékoli cvičení protahovací, posilující či jógové. Online kurzy jsou připravené skvěle a trenéři vás vedou přes obrazovku krok za krokem. Takže úplně sami na to nezůstanete! A pokud bude chtít svou „sportovní kariéru“ ukončit, protože vás prostě nebaví, nevzdávejte to úplně. Vyzkoušejte ještě jiný typ cvičení, třeba právě podle našich doporučení.

Může se stát, že i vy sami sebe špatně odhadnete a budete se cítit mnohem líp při cvičení jógy než při pobíhání po hřišti.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.