Boty na vysokém podpatku nebo platformě jsou dlouhodobě módním trendem mezi ženami i mladými dívkami, protože v nich zkrátka vypadají dobře, pokud v nich umí chodit. Ovšem daní za krásnou a sexy postavu na podpatcích je mnoho dlouhodobých zdravotních problémů. Proč bychom měli při výběru obuvi dávat přednost pohodlí a funkci před vzhledem?

Riziko úrazu je pouze jedním z mnoha úskalí, které skýtá chůze na podpatku nebo v nevhodně zvolených botách. Správné obutí má totiž obrovský vliv nejen na zdraví nohou, ale i pohyb a držení celého těla, což může kromě deformací chodidel způsobit skoliózu, artrózu, bolesti hlavy a mnohé další zdravotní problémy, kterých se těžko zbavujeme.

Barefoot jasnou volbou

V posledních letech se dostává do povědomí lidí tzv. barefoot obuv, čili boty simulující chůzi naboso. Jejich nespornou výhodou je, že noha není v těchto botách nijak omezovaná a chůze je tak zcela přirozená a nezatěžuje pohybový aparát. Barefoot boty se vyznačují tenkou a ohebnou podrážkou, absencí podpatku a pevného opatku, dostatečným prostorem pro prsty a velmi nízkou hmotností.

Zapomeňte na klasické boty

Klasické tvrdé a většinou těžké boty, na které jsme byli všichni léta zvyklí, nohu stahují a deformují, což může vést např. k vbočeným palcům, ostruhám nebo zborcené klenbě. Jedná se nejen o kosmetické vady na kráse, ale především o anomálie, které můžou vést k vážnějším zdravotním problémům s páteří a celým pohybovým aparátem. Při chůzi v barefoot botách jsme v lepším kontaktu se zemí, udržujeme tak lépe rovnováhu a přirozeně posilujeme svaly.

Barefoot obuv se doporučuje už pro první krůčky u dětí, které ještě nemají zdeformované nožičky klasickými botami, ale nikdy není pozdě začít nosit správné boty. Je prokázáno, že noha pravidelně utiskovaná v úzké obuvi, se za určitý čas dokáže přizpůsobit širokým botám a v průběhu let se můžou stávající problémy s chodidly i páteří nebo držením těla výrazně zlepšit.

Zkuste chůzi naboso

Se zdravým a přirozeným obouváním je neodmyslitelně spjata i chůze naboso, která je doporučována fyzioterapeuty. Ideální je střídání různých povrchů a struktur, aby bylo docíleno maximálního efektu v prevenci plochých nohou a dostatečně posilovány svaly v chodidlech. Nesmíme zapomínat ani na reflexní body v chodidle, které jsou jak při chůzi naboso, tak v barefoot botách stimulovány, což může mít stejný účinek jako masáž.

Lidské chodidlo je uzpůsobeno tak, aby i bez ochrany fungovalo jako jakýsi tlumič pohybového aparátu. Bota by tedy měla sloužit především jako ochrana chodidla, bohužel je ale tato funkce mnohdy potlačována na úkor funkce estetické. V současnosti je trh s barefoot botami tak veliký, že v nich nutně nemusíme vypadat jako klauni a můžeme udělat parádu i ve funkčních a „zdravých“ botách.

Autorka při tvorbě článku využila svých znalostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.