Pro lidskou bytost je přirozené mít krásnou postavu bez diet. Nadváha, podvýživa a další problémy jsou způsobeny nedostatečným vnímáním vlastního těla a emočních potřeb. Pomoci nám může vědomý přístup, jóga a běh. Stejně jako ví kočka, kolik a čeho by měla sníst, ví to i člověk. Pouze jsme přestali naslouchat sami sobě.

Vědomý přístup ke stravování

V tomhle článku se chci věnovat vědomému přístupu k tělu, pohybu a vnímání vlastních potřeb.

Nebudu se zabývat stravou a její výživovou hodnotou, způsobem stravování během sportovních a jiných fyzických výkonů nebo způsobem stravy při zdravotních problémech, stejně jako se nebudu věnovat profesionálně sestaveným jídelníčkům. To vše má právem své místo, ale z mého pohledu je tu ještě jedna podstatná část, kterou je naučit se vnímat potřeby vlastního těla.

Tento vědomý přístup by měl kráčet ruku v ruce s odbornými znalostmi o výživě člověka, potravinách, výživových doplňcích, bylinkách a dalších přírodních prostředcích.

Jídelníček pro kočku

Podívejme se na kočky. Během celého roku jsem měla možnost pozorovat naši kočku a především ji krmit, kdykoli si sama řekla o jídlo. Během podzimu cíleně zvýšila příjem na jeden měsíc, přibrala, udržela si novou váhu beze změny celou zimu a na jaře během tří týdnů zhubla na svou původní váhu. Jedla denně téměř stejné množství jídla, ovšem s častými výkyvy, podle vlastní potřeby. Žvýkala trávu, olizovala popel z ohniště.

Po celou dobu moc dobře věděla, co dělá. Stejně jako to víme i my, lidé, pouze jsme přestali naslouchat sami sobě. Instinktivně víme, kdy zvýšit příjem potravy a kdy nám chybí určité látky. Naše tělo si samo řekne o konkrétní zeleninu, oříšky, vyšle signál, abychom ubrali nějakou konkrétní složku jídelníčku.

Tělo potřebuje informaci

Je věčnou otázkou, zda následuje forma ducha nebo opačně. Tentokrát se podívejme na první přístup.

Naše tělo potřebuje především informaci. Je odrazem našeho vnitřního rozpoložení. Pokud se budeme cítit vnitřně v souladu sami se sebou, stačí tělu zadat informaci a naše vlastní intuice už nás povede. Povídejte si se svým tělem! Řekněte mu, že ho máte rádi takové, jaké je a že chcete jíst zdravěji, přibrat nebo naopak zhubnout.

Sám život vám do cesty postaví vše, co potřebujete. V obchodě si přirozeně koupíte potravinu, kterou běžně nekupujete, kamarád se zmíní o zajímavém přírodním doplňku stravy, na zahradě najdete bylinku, z které si začnete vařit čaj a tak dále. Jak ale zvýšit vlastní vnímavost na tyto synchronicity?

Jóga a běh

Nemusí se z vás stát nutně sportovec. Ani ze mě není. Začala jsem ráno vstávat dřív, abych měla čas na jógu. Je to výborný prostředek pro komunikaci sama se sebou a rozproudění energie v těle. Vedle meditace je to pro mě další způsob, jak nechat odejít vzorce, které mi již neslouží. Po józe jsem začala být vnímavější na své tělo. Intuitivnější. Vnímám jeho potřeby a energii, která mu již neslouží a která by mohla časem přerůst do fyzických problémů. Jóga mi pomohla uvědomit si a nechat odejít pocity tíhy uvnitř těla v místech, kde jsem neměla žádné fyzické problémy.

Běh už pro mě není ani tak o energii, ale o vyvážení sedavého zaměstnání. O pohybu. Stejně jako chůze, pouze mi dělá dobře jeho dynamičnost. Pomáhá mi ukotvit se v sobě, vypnout hlavu a nechat pracovat intuici. Přichází ke mně odpovědi a informace, které právě potřebuji. Každý jsme však nastaveni jinak, každému bude vyhovovat něco jiného a je potřeba najít si vždy to správné pro sebe. Stejně jako potraviny, které v určitém životním období podpoří naše tělo tím správným způsobem.

Článek vychází z mých vlastních zkušeností. Není univerzálním návodem ani jediným správným přístupem.