Žijeme v digitálním světě, kde téměř každý den pozorujeme ostatní lidi, jak žijí své „vysněné“ životy a sdílí své skvělé zážitky. Zamysleli jste se ale nad tím, jak na nás tato skutečnost působí z psychického hlediska? Mnohdy se totiž vlivem tohoto nekonečného štěstí můžeme cítit zcela nezajímaví, s čímž mohou souviset i mírné nebo dokonce silnější deprese. Často však zapomínáme, že nikdo není dokonalý a že tyto „životy na obrazovce“ jen zřídkakdy věrně odrážejí realitu. Seznamte se proto se způsobem života zvaným wabi-sabi a poznejte skutečné štěstí.

Přijměte sami sebe a to, co máte

Wabi sabi je způsob života, který oslavuje dokonale nedokonalé – krásu, které si můžeme všimnout na neobvyklých místech nebo předmětech a kterou můžeme vnímat během nedoceněného okamžiku. Ve skutečnosti se dá říci, že jde o takový protiklad modernismu, protože v centru pozornosti je například zmačkaný ubrus, opotřebovaná kabelka nebo nepravidelný povrch. Je však důležité uvědomit si, že nejde pouze o vizuální koncept – tento způsob života spočívá v přijetí principů, které mohou změnit naše vnímání života jako takového.

Hlavní zásadou tohoto způsobu života je přijetí sebe samých takových, jací jste, a ocenění toho, co máte. Není totiž třeba dokazovat si, že jste zajímaví jen proto, že máte novou kabelku nebo náušnice, které půjdete vystavovat na dobré jídlo do restaurace, a potom, samozřejmě, sdílet na sociálních sítích.

Lajky a komentáře akorát způsobují to, že se lidé stávají závislí na pomyslném štěstí a slávě, která však na druhý den vyprchá, a oni budou muset opět přemýšlet nad tím, co udělat, aby se ostatním uživatelům zalíbili. Mezitím jim však uniká to pravé štěstí, štěstí v jejich nedokonalostech.

Inspirujte se přírodou

Příroda nás stvořila, a proto bychom se jí měli oklopit všude okolo nás. Navíc je to zrovna ona, kdo málokdy kreslí rovné linie. Dokonce i něco tak pečlivě vyrobeného, jako je pavučina, má plno přirozených nedokonalostí a není dokonale geometrická. Ve všem je nějaká prasklina, větve stromů se kroutí a na nebi se neustále tvoří z pohybujících se mraků různé obrázky. To vše je nedokonalost, která nám naznačuje, jak dokonalé nedokonalosti jsou, a my naštěstí můžeme aplikovat to, jak funguje příroda, také v našich domovech.

Při dekorování své domácnosti můžete zvolit předměty, které jsou asymetrické, a vystavit si je v každé místnosti. Nemusíte mít vše vyskládané a pečlivě uspořádané, modernismus nechte stranou. Výsledkem bude krásná harmonie, která vás každý den zaujme něčím novým, co jste doposud neviděli. A o to právě jde – všímat si maličkostí, které i přesto, jak jsou zajímavé, zůstávají nepovšimnuty. Také je dobré volit především dřevěný nábytek, neboť ten na sobě nese ve většině případech také mnoho krásných nepravidelných linií.

Jak žít způsobem wabi-sabi

Nyní již víte, že celý princip wab-sabi se odráží od toho, abyste se měli rádi, i když jste nedokonalí. Jak toho ale docílit? Existuje pět hlavních zásad, které je třeba dodržovat:

Zbavte se: Pokud máte ve svém domě spoustu zbytečností, které tam již nějakou dobu leží, běžte a zbavte se jich. Bez odmlouvání.

Vyjděte ven: Dopřejte si čas na posezení a přemýšlení venku, někde uprostřed přírody. Nejlépe každý den.

Roční období: Všímejte si ročních období, která přichází, a přijměte je v celé jejich kráse.

Přijměte nedokonalost: Poznejte a milujte své nedokonalosti a snažte se je milovat i na druhých.

Užívejte si své emoce: Přepněte své myšlení na úroveň, ve které budete schopni přijímat svůj stesk a neštěstí. Nemusíme být přeci stále šťastní.

Při tvorbě článku autorka využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.