Ruční práce jsou zpět v celé své kráse. Věřte, má to své důvody, proto se na svět háčkování, pletení a vyrábění všeho možného ze všech možných materiálů podívejme zblízka a především na to, kde se vzala jejich znovuobjevená obliba a proč.

Kdysi byste nepotkali ženu, která by alespoň nevyšívala. Stačí se podívat na dobové obrázky mladých šlechtičen nebo jen zkouknout nějakou pohádku. V období uniformního komunistického Československa to bylo prakticky totéž. Ženy, které chtěly oživit svůj šatník nebo nesehnaly oblečení v potřebné velikosti, usedaly k šicím a pletacím strojům a večer u televize háčkovaly a pletly jako o život.

Ale proč dnes? Teď, kdy si můžete koupit možné i nemožné, a to ať už mluvíme o odívání nebo dekoracích a bytovém designu? Je to tak, přidaná hodnota ručních prací rozhodně netkví v tom, že si kolem krku omotáte vskutku originální šálu nebo budete pěstovat květiny ve speciálně ozdobených květináčích.

Mentální detox

Výsledky britského výzkumu, který byl uveřejněn v roce 2018 v deníku Independent, například dokázaly, že pletení má pozitivní vliv na tělesné i duševní zdraví. Ukázalo se, že pletení snižuje krevní tlak, působí jako prevence proti depresi, a pomáhá dokonce i při léčbě chronické bolesti. Efekt, ke kterému dochází, je prý srovnatelný se cvičením jógy.

Odborníci mluví také o tom, že během ručních prací se dostáváte do stavu popisovaného jako „flow“, který je charakteristický tím, že se při něm dokážete odpoutat od okolního dění i sami od sebe.

Jste plně soustředěni na to, co děláte, a dokonale si „vyčistíte hlavu“. Vliv „flow“ na duševní zdraví je podobný, jako je tomu u meditace. Dochází k poklesu stresových hormonů, je účinný při duševních potížích a poruchách, zlepšuje spánek, ale dokáže i tlumit zánětlivé procesy.

Motivují, zvyšují sebevědomí, rozvíjejí jazykové a matematické schopnosti

To vše platí zejména u dětí, pro které je jakákoli výroba čehokoli neocenitelným pomocníkem během jejich rozvoje. Od okamžiku, kdy děti začnou ovládat své pohyby, zkoušejí, objevují, zkoumají a napodobují. Pokud usednete se svým potomkem k ručním pracím, povzneste se nad „maličkosti“ typu: „Jééé, já jsem si prostřihla legínky!“, „Půjde vosk vyprat?“, „Pomoc, mám slepené prsty vteřinovým lepidlem!“ a podobně.

Svým dětem prokážete obrovskou laskavost, když ve vyrábění vytrváte. Zlepšuje se jejich jemná motorika, koordinace oko-ruka a posilují se kognitivní schopnosti, protože během procesu tvorby dítě musí vytvořit v mysli jakousi mentální mapu, obrázek toho, čeho chce dosáhnout a jak má vypadat výsledek. Rozvíjí se paměť, kritické myšlení, či například schopnost vizualizace.

Ruční práce fungují

Poměrně překvapivé zjištění může být, že ruční práce rozvíjejí i matematické a jazykové schopnosti. Dítě při vyrábění totiž pracuje s velikostí a tvarem, porovnává, počítá, používá prostorovou představivost, a tím se zlepšují jeho matematické schopnosti.

A obdobné je to i s jazykem. Při společném vyrábění dítěti říkáte, co má dělat, jak postupovat a jak čeho dosáhnout, a zároveň dítě říká vám, co dělá, co mu nejde, zkrátka během komunikace obohacujete jeho slovní zásobu a rozvíjíte verbální dovednosti.

Kromě toho se díky ručním pracím dítě učí vyjadřovat své pocity a psychologové mluví i o pozitivním vlivu na sebevědomí, které stoupá spolu s tím, když dítě vidí, že jeho snaha je účinná a vede k nějakému výsledku.

Ruční práce vás prostě nutí zpomalit a být trpěliví. V současné době opravdu skvělý způsob, jak tříbit svou osobnost, rozvíjet schopnosti své i svých dětí, a ještě k tomu vytvářet jedinečné výrobky.

Autorka se tématu dlouhodobě věnuje a vycházíme svých osobních zkušeností.