Právě proto, že jsou Vánoce svátky hojnosti, měli bychom na přírodu kolem nás myslet o to víc. Za naše činy nám pak poděkuje nejen životní prostředí, ale nejspíš i náš bankovní účet. Tím nejjednodušším způsobem, jak se zapojit, je přestat plýtvat potravinami.

Začněte u vánoční výzdoby

Během dekorování domácnosti či zahrady volte ideálně takové ozdobičky, které jsou vyráběné z přírodních materiálů, nebo se alespoň ujistěte, že danou věc nemáte pouze na jednu sezónu, ale že ji využijete i v příštím roce. Rozhodně nezapomeňte místo živého stromečku ozdobit umělý, který vypadá stejně realisticky, avšak k přírodě je daleko šetrnější, a ještě vám usnadní práci s uklízením opadaného jehličí.

Skvělou zábavu pro dlouhé večery představuje tvoření vlastních dekorací, které následně můžete zužitkovat i jako vánoční dárek pro své nejbližší. V supermarketech, parfumeriích i kdekoliv na internetu je k dostání spousta adventních kalendářů. Nicméně jejich složení také obvykle není příliš ekologické. Ideální tak je, zakoupíte-li si látkový kalendář, který si následně sobě nebo dětem sami naplníte a můžete si tak ohlídat, jaké produkty vybíráte. Pokud si kalendář sami i ušijete, je o další zábavu postaráno.

Vyhněte se jednorázovým obalům

Vánočně dekorované papírové ubrousky vypadají lákavě, nicméně šetrnější budou k životnímu prostředí určitě ty látkové. Stejně tak se zamyslete nad volbou ubrusu – bude jednorázový nebo látkový, který použijete ještě několik následujících let? Rozhodně nesmíme zapomenout ani na balicí papír a taštičky.

Ekologické varianty představují například znovupoužitelný balicí papír nebo zabalení dárku do již přečtených novin či časopisů. Navíc dárky mohou být nejen eco-friendly zabaleny, stejně tak je možné rovnou volit ekologické dárky. Příkladem může být vánoční set tuhé kosmetiky, eko svíčky nebo třeba doplňky pro cestování, které jsou taktéž v souladu s přírodou.

Na co dalšího se zaměřit?

Ušetřit elektřinu i finance lze vhodnou volbou světýlek, ideální jsou LED světla, která jsou navíc doplněná o časovač, jenž zářivou ozdobu udrží v chodu po stanovenou dobu. A určitě nezapomínejte ani na zhasínání světel uvnitř domácnosti, pokud například celá rodina sledujete pohádku v televizi, klidně zahalte zbytek domu do tmy.

Pokud rádi dodržujete tradice a posíláte si s blízkými vánoční přáníčka, zkuste se v obchodě porozhlédnout po ekologických variantách. Jakmile se rozbalování dárků dobere konce, uschovejte si balicí papíry, taštičky nebo jmenovky i pro příští rok. Navíc si uschováním jmenovek ušetříte několik minut svého času, protože je příští rok nebudete muset vypisovat znovu.

A zaslouženou pozornost věnujte i nakupování potravin. Berte s sebou domů pouze takové množství jídla, u kterého je pravděpodobné, že se sní. V opačném případě totiž do koše společně s potravinami míří i část výplaty a o přírodě nemluvě.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.