Policejní složky na celém světě začínají pomalu přecházet na elektromobily. Motivací však není efektivnější potíraní zločinu, ke kterému by auta na baterie měla dopomoct. Muži zákona si od přechodu na elektrické vozy slibují především nižší náklady na palivo i údržbu a snaží se šetřit životní prostředí.

Jak postupně uhlíkově neutrální vozy začínají nabírat na popularitě a čím dál více rostou jejich prodeje, můžeme se s nimi setkávat někdy i v nečekaných odvětvích. Už dávno nikoho nepřekvapí, že malý městský elektromobil rozváží pizzu, elektrifikované autobusy rozváží občany nebo že velké korporace postupně obměňují své spalovací flotily za elektrické ekvivalenty. Většinou k tomu tyto společnosti vede nejen snaha o uhlíkovou neutralitu, ale i nižší provozní náklady oproti spalovacím vozům. A o význam těchto benefitů se začínají zajímat i policejní složky na celém světě.

Elektrické policejní vozy zachvátily Česko i Slovensko

Aktuálně například město Plzeň v měsíci dubnu tohoto roku oznámilo převzetí Volkswagenu ID.4. Ten může mít v závislosti na konfiguraci dojezd až 522 km a extrémní výkon 220 kW, což se při naháněčkách může hodit. V rámci bezplatné zápůjčky ho bude provozovat a testovat plzeňská městská policie při plnění jejich pracovních úkolů. Petr Nováček, velitel Městské policie, oznámil, že impulsem pro pořízení elektromobilu bylo prvotní seznámení se s elektrickým typem pohonu a testováním pro potřeby výkonu služby, jak uvádí město Plzeň na svém webu.

Ovšem nejedná se o první policejní elektromobil na našem území. Už před třemi lety pražská policie pořídila celkem 38 elektrických vozů, které fungují primárně jako hlídkovací, ale mohou se účastnit i pronásledování.

Obrovsky překvapilo i Slovensko, které začátkem tohoto měsíce oznámilo nákup stovky elektrických a plug-in hybridních vozů vyhrazených pouze pro strážce zákona. Navíc ministerstvo SR plánuje i montáž dalších nabíjecích míst napříč celým Slovenskem. Stane se tak ze země, která má momentálně nejmenší zájem o elektromobily z celé EU, Mekka čistého pohonu?

V USA už elektromobily vyřadily celou flotilu policejních aut na spalovací pohon

Prvním policejním sborem, který kompletně celý přešel na vozy s elektrickým pohonem, se stalo oddělení Jižní Pasadeny v Kalifornii. Tamní vedení strážců zákona se rozhodlo pro celkem 20 vozů značky Tesla. Především by se mělo jednat o typy Model Y a Model 3.

To je zajímavá volba vzhledem k tomu, že v nedávné analýze skončily právě tyto modely jako ty s největším počtem svolávacích akcí kvůli nějaké chybě či bezpečnostním nedostatkům z výroby. Nakonec si ale policisté od nových vozů slibují velkou úsporu. Za 10 let služby by jim měly ušetřit okolo 1,7 milionu korun díky nižším nákladům za provoz a palivo.

 

Autor se problematikou dlouhodobě zabývá a při tvorbě článku čerpal ze svých znalostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.

Zdroje: https://www.foxbusiness.com/technology/california-police-department-transitioning-all-electric-fleet-purchase-tesla-models