Určitě jste už mnohokrát slyšeli známé rčení: „Ranní ptáče dál doskáče“. Platí to i pro vás? Anebo byste potřebovali být fit hned po ránu, ale zkrátka se vám nedaří si přivstat?

Někdo je skřivan, někdo zase sova

Často se používá rozdělení lidí na skřivany a sovy. Je to podle toho, kdy jsou nejaktivnější, v kolik hodin chodí spát a kdy obvykle vstávají.

Pro skřivany je typické, že vstávají velmi brzy, obvykle ještě před 7 hodinou ráno nebo dříve. A to i během víkendů a dnů volna, kdy by si mohli teoreticky ještě přispat. Právě během ranních a dopoledních hodin mají nejvíce energie, cítí se svěží a srší nápady. Odpoledne a zejména k večeru jsou již výrazně unavenější a dělá jím problém udržet pozornost.

Sovy to mají přesně naopak. Nejvíce toho udělají v pozdních večerních hodinách a jsou schopné pracovat až dlouho do noci. S tím však souvisí rovněž fakt, že obvykle vstávají relativně pozdě a po ránu bývají nevýkonní. Pokud mají možnost, raději si přispí a vstanou v dopoledních hodinách nebo klidně ještě později.

Proč se vyplatí být skřivanem?

Jestliže máte to štěstí, že patříte mezi zapřisáhlé sovy, přičemž do práce není třeba vstávat brzy, můžete si pogratulovat. Na svém dosavadním denním režimu nemusíte nic měnit. Mnohé sovy ale bojují s tím, jak skloubit své návyky s pracovním a osobním životem.

Některé studie navíc naznačují, že příliš pozdní vstávaní a ponocování narušuje přirozený biologický rytmus člověka. Ten je poté náchylnější k psychickým onemocněním včetně deprese. Další výzkumy prokázaly, že změnit své zvyklosti ohledně spánku je do určité míry možné. Zkrátka a dobře, dá se naučit vstávat dříve, aniž by následovala únava či spánková krize.

Nejzajímavější benefity brzkého vstávaní

Kromě pozitivního vlivu na duševní kondici má dřívější vstávání také další výhody, které si zaslouží pozornost. Nejenže se vám otevřou dveře k novým pracovním příležitostem, protože v nejednom zaměstnání se začíná pracovat již ráno, ale získáte i více času pro sebe.

Jestliže jste doposud vstávali až v průběhu dopoledne, užijete si až o několik hodin více denního světla. A je dobře známo, že přirozené světlo má také celý balíček zdravotních benefitů. Je důležité pro tvorbu vitamínu D, podporuje správnou činnost imunitního systému, reprodukční zdraví a kladně působí také na emoce, potažmo celkovou psychickou rovnováhu.

Naučíte-li se vstávat dříve než ostatní členové rodiny, můžete si užít ničím nerušený klid a čas, který budete mít pouze pro sebe. Je to tudíž ideální chvíle, kdy si vyrazit zaběhat, zacvičit si nebo se začíst do rozečtené knihy při popíjení kávy. Právě tato chvíle pohody se později odrazí na schopnosti koncentrace a umožní lépe se vypořádat s každodenním shonem.

Jděte na to postupně

Pokud jste doposud nevstali dříve než v 10 hodin dopoledne, nenastavujte si budík ihned na brzký ranní čas. Organismus se musí změně ve spánkovém režimu přizpůsobovat postupně, v opačném případě snadno ztratíte vůli a motivaci pokračovat, dost možná budete také nevyspalí a podráždění.

Ranní vstávání můžete spojit s určitým rituálem, který vám pomůže se nastartovat. Záleží na vás, zda dáte přednost ranní osvěžující sprše, lahodné snídaní se šálkem silné kávy nebo třeba rozcvičce. Samozřejmě pamatujte na to, že upravit budete muset pochopitelně i večerní režim. Jestliže se vám nedaří usnout dříve, vyzkoušejte osvědčená pravidla spánkové hygieny, vyvarujte se používání digitální techniky v pozdních hodinách a můžete si zkusit uvařit uklidňující meduňkový čaj.

Spát v době, kdy je venku tma, je pro tělo mnohem přirozenější. Pravděpodobně proto pocítíte, že váš spánek bude kvalitnější a časem se budete probouzet krásně svěží a zregenerovaní.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.