Zero waste, jakožto životní styl bez produkce nadměrného odpadu, se stává čím dál populárnějším. Díky minimalizaci vzniku odpadu a využívání již vytvořených produktů dochází ke snížení negativního ekologického otisku. Podílet se na tom mohou i bylinky, jak?

Pěstování vlastních bylinek

Nedílnou součástí většiny pokrmů jsou aromatické bylinky, které vybranému chodu dodají o to lepší chuť. Také se bylinky, jako je máta či meduňka, výborně hodí do domácích limonád. Pěstovat vlastní bylinky se zkrátka vyplatí, a to nejen z kulinářského hlediska, ale taktéž bylinné čaje podají pomocnou ruku při různých zdravotních potížích. Díky tomu, že si je budete pěstovat sami doma, nikoliv kupovat v obchodě, přispějete k úspoře obalového materiálu i případnému využití neekologických hnojiv. Kromě toho budete mít vždy při ruce čerstvé, chemicky neošetřené bylinky, a to v potřebném množství. Navíc při troše péče spousta druhů vydrží až několik let, dají se jednoduše rozmnožovat a pěstovat na zahradě, na terase i v domácnosti.

Posilněte svoji imunitu přírodní cestou

Velká spousta bylinek se pyšní léčivými účinky, proto skvěle zvládnou nahradit běžně prodávané léky, obvykle dostupné v balení zatěžujícím přírodu. Při bolesti v krku pomůže jitrocelový čaj, na bolestivou menstruaci meduňkový a při bolestech hlavy se místo na ibalgin obraťte raději na mátový čaj. V momentě, kdy si chcete užít zaslouženou relaxaci, pomůže levandulový čaj nebo limonáda. Využitím bylinek bude spokojenější nejen příroda, ale také vaše tělo či peněženka.

Úklid domácnosti bez využití chemie

Vykouzlit čistou a lesknoucí se domácnost je možné i bez použití chemie, která není jediným negativem. Průmyslově vyráběné úklidové prostředky jsou totiž opět prodávány v plastových obalech, zatímco když si doma vykouzlíte vlastní eko čistič, můžete jej pravidelně plnit do již zakoupené nádoby. Jeden z nejlepších přírodních čisticích prostředků představuje ocet smíchaný s vodou a doplněný několika větvičkami rozmarýnu, máty či tymiánu, aby octové aroma nebylo tak intenzivní. Využít se dá tento univerzální čistič v celé domácnosti, dokonce i na citlivější povrchy. Zároveň se jedná o praktický dárek, kterým můžete potěšit své blízké.

Tipy na oblíbené bylinkové výrobky

Zero waste styl se úzce pojí jak s oblečením, tak se vším dalším, co k životu potřebujeme či využíváme. Zkuste tak například čajové sáčky nahradit čajovým sítkem naplněným vlastními sušenými bylinkami. Také se bylinkami dají zcela jednoduše nahradit osvěžovače vzduchu, jejichž náplně ve většině případů již není možné recyklovat. Látkový sáček naplňte bylinkami dle vlastního výběru a zavěste jej kdekoliv po domácnosti. Nejen, že bylinkové sáčky krásně voní, ještě navíc jsou schopné absorbovat nepříjemné pachy z okolí.

Bylinky jsou zkrátka skvělou možností, jak svému tělu i přírodě udělat radost, a zároveň si třeba provonět domov. Proto příště, až budete uklízet, vařit nebo přemýšlet nad tím, jaký dárek věnovat svým kamarádům, vzpomeňte si na vlastní bylinky.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.