V dnešní době se stále více lidí zajímá o zdravější životní styl, udržitelnost a minimalizaci odpadu. Proto také stoupá zájem o vytváření vlastních DIY čisticích a dalších ekologických prostředků. Nezřídka je k jejich výrobě zapotřebí pouze několik běžných domácích ingrediencí, přesto je jejich účinnost srovnatelná s kupovanými komerčními přípravky.

Než se do toho pustíte

Výroba mnohých DIY prostředků není nikterak složitá, i když pochopitelně existují i některé, jejichž příprava zabere delší čas a vyžaduje jisté zkušenosti. Pro začátek proto volte ty, které pracují pouze s malým počtem ingrediencí a jsou nenáročné. Teprve později se můžete pustit do ekologických přípravků, které obsahují méně běžné suroviny či vyžadují speciální postup a pomůcky.

K základním ingrediencím patří především ocet, jedlá soda, kyselina citronová a různé éterické oleje. S touto výbavou si pro začátek plně vystačíte.

Co vše si můžete doma vyrobit

Výrobou vlastních DIY prostředků ušetříte nejenom peníze, ale potěšíte také životní prostředí. Navíc záhy zjistíte, že tímto způsobem postupně zvládnete nahradit značnou část čistících přípravků a drogerie. Doma si totiž můžete udělat vlastní univerzální čistič pro úklid domácnosti a prostředky pro odstranění vodního kamene, zápachu či připečených zbytků na dně hrnců a pekáčů.

Snadno si zhotovíte vlastní osvěžovač vzduchu, čistič ucpaných odpadů, ale dokonce i prací prášek a alternativu aviváže plné chemie. A samozřejmě můžete zkusit i celou paletu DIY kosmetiky včetně šamponů a další vlasové péče, ústní vody, prášku na bělení zubů, sprchový gelů, vyživujících olejů, stejně jako deodorantů a léčivých mastí pro nejrůznější kožní neduhy.

Vlastnosti základních ingrediencí

Jedlá soda má velice prastarou tradici, avšak její účinky oceníme i v dnešní moderní době. Je šetrná, ekologická a není toxická. Dezinfikuje, čistí, odvápňuje, odmašťuje a perfektně působí pro zápachu.

Neméně poutavé vlastnosti má ocet. Také on je všestranným pomocníkem v domácnosti. Účinně odstraňuje vodní kámen, je antibakteriální, protizánětlivý a používá se jako efektivní leštidlo na sklo.

Kyselina citronová je oproti octu o něco šetrnější, hodí se tudíž k péči o náchylnější povrchy. Používá se hlavně do univerzálních čistících přípravků, je přírodním konzervantem, má dezinfekční a odmašťující vlastnosti.

Éterické oleje dodají čistícím a kosmetickým prostředkům intenzivní vůni, ale také ony mají rozličné účinky v závislosti na konkrétním druhu oleje. Tea tree oil se proslavil silnými antiseptickými a antibakteriálním vlastnostmi, levandulový olej působí proti stresu a bolestem hlavy, zatímco vůně citronové trávy příjemně osvěžuje a dodá energii.

Jednoduchý univerzální čistič

Během chviličky si ho připravíte, pokud smícháte čistou vodu a ocet v poměru 1 : 1. Směs přelijte do rozprašovače a nastříkejte na povrch, který potřebujete vyčistit. Můžete jej nechat krátce působit a poté nečistoty odstranit houbičkou nebo mikroutěrkou. Tento základní čistič se hodí zejména k údržbě kachliček, sanitárních zařízení a skleněných povrchů. Lze do něj přidat i několik kapek vybraného esenciálního oleje pro vůni a zvýraznění účinků.

Čistící pasta z jedlé sody

Pasta z jedlé sody má abrazivní vlastnosti, a proto se hodí k odstranění usazených a odolných nečistot. Vyrobíte ji tak, že jeden šálek jedlé sody smícháte s trochou vody, aby vznikla hustá pasta. Tu naneste na špinavá místa, nechte několik minut působit a následně dočistěte. Dobře se osvědčila například pro oživení zašlých spár mezi dlaždicemi, k vyčištění připáleného nádobí a špinavé trouby.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.