Problém s plasty souží celý svět a většina řešení, která byla kdy nahlas vyslovena a představena, je tak smělá, že pravděpodobně zůstane ještě po mnoho desítek let na úrovni pouhé teorie. Je ale opakované používání PET lahve skutečná pomoc? Pro přírodu jen částečně, pro zdraví jednotlivce nikoliv.
Nebezpečný rituál
Lidé jsou v pasti. Na jedné straně tlak na dodržování pitného režimu, na druhé ochrana přírody a recyklace. Nechcete utrácet stovky korun za speciální lahve, a tak berete zavděk obyčejnou „petkou“. Jednoduché, lehké, běžně dostupné a neškodné. Ano, na začátku se to tak může zdát. Ani zdravotní komplikace spojené s takovým počínáním se neprojeví hned. Zpozorněte včas a zbytečně se nevystavujte přemnoženým bakteriím a silnějšímu vlivu plastu na lidský organismus.
Nula jako ideál
V dokonalém světě by plastové lahve vůbec neexistovaly. Ulevilo by se přírodě, nemuseli bychom brojit proti těžko rozložitelným materiálům a žít tu s nimi stovky let, nekupil by se odpad, přednost by dostaly mnohem ekologičtější alternativy a cesta ke zdravějšímu pojetí bytí by byla o něco přímočařejší. Všem je ale jasné, že jde o nedosažitelný cíl. Plast má v dnešní době nezastupitelné místo a změna nepřichází jen ze strany jednotlivce, ale i mnoha korporátů, nadnárodních společností, od dopravců, kultur a národů.
Nehledě na to, že plast je synonymem nízké ceny a úspor. Každý musí začít u sebe, ale je třeba se připravit na to, že je to jen kapka v moři. Důležitá, ale bývá těžké ji zahlédnout a pravidelně si ji připomínat.
Záruka nezávadnosti
Je to začarovaný kruh. Plastové lahve jsou všude kolem nás. Koho by napadlo, že mohou parazitovat na lidském organismu, když je používáme dnes a denně a obchody jsou jich plné. Nenechte se zmást. Jde jen o peníze a mizivé náklady během výroby. Chcete-li vydělat, mají peníze mnohem větší hodnotu než ochrana zdraví. Většina lahví je určena jen pro jednorázové použití a neznatelný podíl výrobců to uvádí na etiketách. Ale kdo si toho kdy všiml?
Špatný směr
Stačí si představit modelovou situaci. Pořídíte si PET lahev s objemem půl litru. Velikost je ideální, skladná, lehká, snadno se vejde do batohu. Naplníte a problém s dostupností vody je na pár hodin vyřešen. Bují ve vás přesvědčení, že děláte dost pro přírodu, myslíte ekologicky, šetříte.
To je všechno v podstatě pravda, ale nevědomky škodíte svému zdraví. Je těžké to odhalit, běžně se o této problematice nemluví. A komplikace přidružené k opakovanému používání lahví se sice po mnoha letech projeví, ale zpravidla se nepojí s jejich původním zdrojem.
Pozdě bycha honit
Jednou a dost. Je pochopitelné, že se takové chování k PET lahvím spoustě lidí příčí. A dlouhodobé plnění je logickým východiskem, jak předejít hromadění odpadu. Chuť vody se nemění, nic neprotéká, lahev není zdeformovaná. Není důvod jít s ní na první dobrou ke kontejneru. Problém je bohužel v tom, že změny v plastu jsou neviditelné, a tak ničí zdraví bez vašeho vědomí. Uvolňuje se celá řada nebezpečných látek, mimo jiné oxidy antimonu nebo acetaldehyd. Jsou karcinogenní a pro lidský organismus toxické. Při jednorázovém styku je riziko zanedbatelné, minimální, ale po letech jsou to právě tyto složky, které se podílejí na potížích s reprodukcí nebo hormonální rovnováhou.
Na teplotě záleží
Existuje celá řada materiálů, které jsou pro každodenní použití mnohem lepší než plast. Pokud ale není zbytí, osvojte si jednoduchý trik, jak zabránit rychlému množení bakterií, usazování škodlivých látek a vzájemných reakcí mezi nimi. Plasty si nerozumí s vysokými teplotami, a tak hned po doplnění vody vložte lahev na pár desítek minut do lednice. Ani to ale není zárukou stoprocentní nezávadnosti, je to jen záchrana na pár dní.
Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních vědomostí a zkušeností.