Ekzémy, akné, opary, bradavičky, kožní výrůstky a další – trápí čím dál více dospělých i dětí. Na vině může být i alergie (včetně té zkřížené), nesnášenlivost na některé složky v potravinách, na smog, stres a na další civilizační vlivy. S kůží to obecně není vůbec lehké. Projeví se na ní prakticky jakýkoli problém v těle. Přesto pomoc existuje. Je třeba léčit se komplexně. Jaký zvolit jídelníček?

Kůže a psychika jsou úzce spjaté

Není žádným tajemstvím, že kůže a psychika jdou ruku v ruce. Psychika ovlivňuje průběh kožní nemoci v tom nejširším smyslu, jaký si dokážete představit. A naopak. Fyzické tělo a psychika se velmi intenzivně ovlivňují navzájem. Podle odborníků je zádrhel i v tom, že ne vždy je tento vliv okamžitě a bezprostředně viditelný. Mnoho „vlivu“ běží jaksi neviditelně, pod povrchem, a projeví se jakoby náhle a s patřičnou intenzitou. Souvislost jednoho s druhým pak často uniká a postižený se motá v kruhu. Špatný stav kůže deptá jeho psychiku, a psychická nepohoda se projevuje dalším zhoršením fyzického stavu. Pokud se chcete problémů s kůží zbavit, je třeba řešit nejen fyzické projevy, ale zaměřit se i na spouštěč těchto projevů. Tedy příčinu. My se dnes zaměříme na jídelníček a jak ovlivnit projevy kožních nemocí s pomocí jídla.

Kůže a životospráva

Rozhodně nejdůležitější je zjistit, co všechno ekzému nebo jinému projevu na kůži předchází a co tento stav ještě zhoršuje. Speciální životospráva je tedy prvním krokem, který se doporučuje. Dětem, které mají sklon k ekzému, se např. do jednoho roku života nařizuje vyřadit vejce, mléčné výrobky, krupice a citrusové plody. To se týká i jídelníčku kojících maminek a dokonce i některých dospělých. Pozor byste si měli dát na „éčka“ (kyselina benzoová (E 210) a benzoáty, siřičitany (E 220-228), umělá barviva (E 102, E 104, E 110, E 122, E 124 a E 129) a glutamáty (E 621-624). Přehled kontroverzních éček najdete třeba na www.ceff.info.

Jak by mohl vypadat váš jídelníček

  • Pokud nás trápí problémy s kůží, měli bychom denně vypít alespoň 2 litry tekutin, aby se vaše pokožka hydratovala.
  • Dopřát si můžeme beze strachu: libové maso, rýži, rostlinné tuky, zeleninu (hlavně listovou), v menší míře sladší ovoce, luštěniny i zakysané mléčné výrobky, nearomatické koření, cereální výrobky.
  • Je dobré se poradit i s alergologem. Odborník v případě, že je váš jídelníček hodně omezený, může doporučit doplnění některých látek, které slouží i jako prevence ekzému a zároveň zmírňují alergické projevy. (Omega 3 mastné kyseliny – rybí tuk, pupalkový nebo lněný olej, vitamin E, zinek a vápník. Nechte si poradit, co s čím a jak kombinovat.)

Česnekem a ananasem na bradavice

Tipem proti bradavicím je česnek nebo ananas. Přiložte silnější plátek česneku na postižené místo a zalepte. Nechte tak několik hodin. Bradavice se sama odloupne. Zkusit můžete i ananas. Jeho agresivní šťáva je schopna zlikvidovat i bradavice. Vymačkejte ji z čerstvého plodu, potřete večer postižené místo a ráno omyjte. Po týdnu by mělo být po starostech.

Na opary jogurt, led nebo jahody

Opary můžete zkusit potírat jogurtem. Jogurt obsahuje živé mikroorganismy, které urychlí hojení a zmírňují svědění. Opar můžete také zchladit ledem nebo zmrzlou jahodou. Pomáhá i pravidelné přikládání plátku česneku nebo tea tree olej.

Diety proti atopickému ekzému

Trápí-li vás atopický ekzém, pak tu máme pár tipů na dietní režimy, které by vám mohli pomoci projevy ekzému zmírnit. Bez léčby příčiny se ho budete nadobro zbavovat velmi těžko.

Raw dieta – Jde o způsob stravování, při kterém se jí potraviny v co nejpůvodnější podobě. tedy syrové či čerstvé, anebo ohřáté či usušené do 42-45 °C. Mohou být i naklíčené, čerstvě pomleté, mixované, odšťavněné, nastrouhané, nakrájené apod. Je prokázáno, že na atopický ekzém pomáhá, ale není samospasitelná. Přeci jen na každého zabírá něco jiného, a tak je dobré zkoušet, co vašemu tělu vyhovuje.

Whole 30 – Je třicetidenní ozdravný program pro naše tělo, který může fungovat buď jako jednorázová očista, nebo jako nastartování úplně nového způsobu života a stravování. Vychází z principu, že určité skupiny potravin mohou negativně ovlivnit naše zdraví a kondici. Ve výsledku je třeba poslouchat své tělo a tyto potraviny zcela vyřadit ze svého jídelníčku.

Paleo dieta – tzv. paleotická dieta je forma stravování, která vychází ze stravovacích návyků z období paleolitu, ve kterém se naši předci živili převážně lovem a sběrem. Při režimu se omezuje příjem sacharidů jako hlavního zdroje příjmu energie a ten nahrazuje příjmem zdravých tuků. Klade se přitom důraz na to, aby potraviny byly v co nejpřirozenějším stavu a nejlépe čerstvé.

Bezlepková dieta – Je dietní režim, ve kterém se vynechají potraviny obsahující lepek (neboli gluten) a nahradí se potravinami přirozeně bezlepkovými nebo těmi, které lepek obsahují v minimální koncentraci.