Léto už ukrajuje své poslední dny. A to je čas přímo stvořený pro úklid, horký čaj, výzdobu domova a milion dalších drobností, kterými si zpříjemňujeme tohle krásné období v roce. A tak se vám jistě bude hodit pár praktických rad.

Vonné oleje do vysavače

Až se pustíte do úklidu duše i příbytku, můžete si ho zpříjemnit vůní. Nejen do aromalampy, do vany, na mytí podlahy, ale třeba i do vysavače se dá přidat vonný olejíček, aby vám po luxování příbytek pěkně provoněl. Nakapejte ho do vzduchového filtru nebo do pytlíků od vysavače. Stačí jen několik kapek bylinkového oleje. Výsledek potěší vás i návštěvu, uvidíte. Skvěle poslouží i jako aromaterapie.

Vůně na záchod

Trápíte se s tím, že váš záchod není jako útulná voňavá klícka? Stačí jednoduchý trik, ke kterému nepotřebujete žádný drahý osvěžovač vzduchu, ale jen pár kapek parfému nebo opět aromaolej. Nakapejte ho na žárovku. Po rozsvícení se vůně začne odpařovat a pachy budou ty tam.

Na okna zkuste punčochy

Chcete se pustit do mytí oken a stále jste nenašli adekvátní náhradu za prověřený novinový papír? Zkuste staré nylonové punčochy. K leštění skla jsou skvělé. Díky struktuře materiálu zmizí všechny šmouhy bleskově.

Prášek do pečiva v termosce

Termoska se zejména na podzim nebo v zimě určitě doma netrhne. Jak ji připravit na “svou” sezonu? Když je znečištěná od čaje nebo kávy, stačí smíchat prášek do pečiva s teplou vodou a nalít směs dovnitř. Po dvou hodinách bude termoska opět čistá. Nikdy ji však nenamáčejte do vody. Kdyby totiž voda pronikla do prostoru mezi sklem a izolací, byla by termoska nepoužitelná. Pokud bude nepříjemně zapáchat, zkuste vodu s octem.

Vaječný bílek jako lepidlo

Doma je vždycky co lepit. Nalomené vztahy bohužel slepit nezvládne, ale na podzimní dekorace nebo dopisy je skvělý. Řeč je o vaječném bílku. Pokud nemáte po ruce zrovna lepidlo, poslouží vám stejně dobře. Když s ním slepíte třeba dopis pro babičku, nestane se, že by ho někdo ani po napaření otevřel. 

Aby svíčky dlouho hořely

Taky vás příjemně naladí mihotavé světlo svíčky? Aby dlouho hořely, dejte je před zapálením na několik hodin do mrazáku. Můžete je také na hodinu namočit do osolené vody, a pak nechat uschnout na vzduchu. Rozhodně vám nebudou kapat a vydrží hořet podstatně déle.

Aby květiny ze zahrady dlouho vydržely

Nejkrásnější dekorací jsou živé květiny. To je neoddiskutovatelný fakt. Máte-li květiny z vlastní zahrady, je dobré řídit se při jejich řezání zaručeným pravidlem: rozkvetlé květiny se řežou ráno, poupata večer. Květiny nikdy neřežte za deště, protože pak rychle vadnou.

Na závěr se nabijte koupelí

Po náročném úklidu je čas na odpočinek. Každý z nás si relax zaslouží a potřebuje. Napusťte si proto večer vanu a přidejte do ní mrkev. Vyhlazuje pleť a propůjčí vaší pokožce jemný nahnědlý tón. Na celou lázeň budete potřebovat asi 1 kg očištěné mrkve. Nastrouhanou ji vložte do kusu gázy a šup s ní do vany. Pokud chcete dodat vzpruhu ještě i obličeji, pak si jej umyjte podmáslím. Mléčné enzymy zadrží v pleti vlhkost a vaše pokožka se důkladně a šetrně vyčistí.