Letošní rok je zlomový v mnoha směrech. Kromě jiného zažíváme výjimečnou dobu a rychlost, s jakou měníme způsob práce i své priority. Je jasné že ne jinak to bude i v budoucnu. I odborníci se shodují na tom, že v těchto nepředvídatelných časech se současná krize stává katalyzátorem nové budoucnosti práce. Co nás tedy pravděpodobně čeká a čeho se lidé nejvíce obávají?

Lidé chtějí více pracovat z domova

Podle posledních rozsáhlých studií napříč Evropou se lidé v této době nejvíce bojí o práci. Jejich hlavní prioritou je udržet si práci. Výjimkou jsou některé obory jako například zaměstnanci v IT. Jejich prioritou zůstává flexibilita. Lidé se také obávají, že ztratí při návratu do práce flexibiliu, kterou získali během karanténních opatření a nepřejí si moc ani návrat ke starému způsobu práce. 8 z 10 zaměstnanců si přeje lepší rovnováhu mezi pracovním a rodinným životem. 43 % procent zaměstnanců zase doufá, že skončí pevná pracovní doba. Většina zaměstnanců by ráda docházela do práce 2 – 3 dny v týdnu.

Důvěra je na prvním místě

Letošní rok nás skuečně prověřil ve všech směrech. A tak není divu, že lidé touží po jistotě, které se jim nedostává, že je pro ně důležité zdraví a také bezpečnost na pracovišti. A to všechno k tomu, aby byli v práci spokojení. Zdá se, že důvěra a transparentnost nebyli nikdy tak důležité. 

Jak to mají jednotlié generace

Generace Z (ročník 1996 a výš)

Ze všech skupin se těší na návrat do práce nejvíce (51 %). Mají větší chuť učit se a vytvářet si půdu pro kariérní postup a vyšší mzdu.

Mileniálové (1981 – 1996)

Na návrat do práce se těší ze všech skupin nejméně (38 %). Vyžadují více ujištění, že nemocní zaměstnanci zůstanou doma. Nejvíce se chtějí vyhnout dojíždění do práce a jsou nejméně ochotní přijít o získanou flexibilitu.

Generace X (1964 – 1980)

S návratem do práce pociťují největší úlevu ze všech skupin. Ohledně zdraví si dělají nejmenší starosti. Nejvíce se na návratu do kanceláře těší na spolupráci s kolegy a soustředění.

Baby Boomers (1945 – 1963)

Těší se na návrat, protože preferují osobní spolupráci. Nejvíce si cení hranice mezi osobním a pracovním životem 

A jak to máte vy?