V polovině září prošel sněmovnou zákon o zákazu klecového chovu na území České republiky. Podle něj by měl klecový chov u nás vymizet do roku 2027. Je to zároveň i další krůček k tomu, aby byl zákaz přijat plošně v celé EÚ a také, aby byl v našich obchodech zakázaný prodej vajec z klecových chovů z jiných zemí. Co je vlastně na klecovém chovu špatné? A jak můžeme svými nákupy ovlivnit to, co jíme i jaký chov zvířat podporujeme.

Časy se mění

Ochrana zvířat a zlepšování podmínek jejich chovu jsou velmi důležité. Je skvělé, že se problematika dostává na světlo a s tím se i mění celkové (po)vědomí společnosti. Jednou z diskutovaných otázek je klecový chov. Jaké jsou vlastně rozdíly mezi jednotlivými způsoby chovu nosnic?

Vybírejme si, co jíme

Dnes už dávno víme, že psychika významně ovlivňuje náš fyzický potažmo zdravotní stav a dokáže měnit funkci našich buněk. V tomhle kontextu si můžete sami odvodit, jaký má samotný chov zvířat dopad na jejich růst a vývoj a následně i na nás, pokud takové jídlo konzumujeme.

Říkáte si, jak jednotlivec může cokoli změnit. Ale může a významně. A díky schváleným zákonům se to už i děje. Tak třeba právě svými nákupy (vajec) v podstatě rozhodujete o tom, jaký chov zvířat podporujete. Pojďme si to ukázat v praxi.

Jak rozlišit vejce v obchodě?

Je to jednoduché. Všechna vejce v obchodech jsou označená kódem, jehož součástí je také druh chovu, ze kterého vejce pochází. Pokud chcete kupovat kvalitní vejce a nechcete podporovat ty výrobce, kteří drasticky omezují životní podmínky zvířat, nenechte se zmást hezkými obrázky a slogany na obalech a vždy si nejprve přečtěte kód vytištěný na vejcích.

Značení vajec

Značení vajec, Freshbedynky.cz

Druhy chovů a jak fungují

Je pochopitelné, že člověk, který se nezajímá, nemá ani představu o tom, jak vlastně jednotlivé chovy fungují a jak v nich zvířata žijí. Proto jsme se rozhodli, že vám jednotlivé chovy představíme. Třeba vás to přivede k zamyšlení se nad tím, co jíte a jakým způsobem nakupujete a jak můžete tenhle stav sami za sebe ovlivnit.

Obohacený klecový chov

Prvním ze způsobů, o kterém si povíme, je obohacený klecový chov. Jak vypadá v praxi? V tzv. obohacených klecích má každá slepice svůj životní prostor o ploše trochu větší, než je plocha papíru A4. Proti původnímu „neobohacenému klecovému chovu“, který je v České Republice od roku 2012 zakázaný, je tu navíc malý prostor pro popelení, hnízdění a hřadování. Provedení tohoto „obohacení“ však slepicím reálnou změnu k lepšímu nepřináší. Jak přesně takový chov v obohacených klecích vypadá, se můžete podívat v následujícím videu:

Haly s klecemi jsou bez oken, pouze uměle osvětlené. Více než 80 % slepic, to znamená asi 5 milionů, je v komerčním chovu v ČR chováno právě takhle.

Chov v halách

Halový chov tvoří necelých 16 % chovu nosnic v ČR. Slepice se tady mohou o něco volněji pohybovat, dokonce si popolétnout, mohou o něco lépe projevovat přirozené chování jako je hrabání, popelení a obrušování drápů. Mají k dispozici hřady a snášková hnízda. V halovém chovu je povoleno maximálně 9 nosnic na 1 m2. Podestýlkový systém určuje minimální plochu v hale pokrytou podestýlkou na 1/3.

Nevýhodou halového chovu zůstává vysoká koncentrace nosnic v uzavřeném prostoru, bez možnosti pobytu venku. I tyhle haly bývají většinou bez oken.

Volný chov

Chov s možností pobytu venku tvoří bohužel méně než 1 % chovu nosnic v ČR. Tento způsob chovu poskytuje slepicím uspokojivé životní podmínky. Přístup ven musí být během dne neomezený a velikost výběhu je stanovena na minimum 4 m2 na jednu slepici. V hale není plocha zákonem stanovená.

Slepice ve volném chovu
Slepice ve volném chovu, Freshbedynky.cz

Ekologický chov

Chovatelé v ekologickém režimu mají přísné podmínky týkající se pohody zvířat. Klade se důraz na co nejpřirozenější stav. Slepice z ekologického chovu mají také stanovenou minimální plochu výběhu na 4 m2 na jednu slepici, v jejich hale s podestýlkou je povoleno maximálně šest slepic na 1 m2. Samozřejmostí jsou hnízda a hřady. Kvalitní a pestré krmivo pro tyto slepice pochází z ekologického zemědělství. To všechno se samozřejmě projevuje ve výsledné kvalitě vajec. Ekologický chov tvoří lehce nad 0,3% celkového chovu nosnic v ČR.

Nikomu nelze nic nařizovat. To, co kupujeme i co jíme, si můžeme vybrat v rámci našich možností a našeho přesvědčení. Není tedy nutné, abychom dělali věci automaticky na autopilota, jako doteď, když už si uvědomujeme nové skutečnosti. Začít měnit svůj život i postoj k němu můžete kdykoli. Klidně dnes.