Sbíhají se vám sliny při pomyšlení na burčák? A dokážete vůbec poznat ten pravý? Procvičte se v názvosloví, zopakujte si fakta a staňte se znalci vyhlášeného českého lahodného moku, ať už burčák milujete nebo chystáte ochutnávkovou premiéru. Jde o nápoj, který chutná i prospívá zdraví.

Co je burčák

Jde o částečně zkvašený mošt z plodů vinné révy, obsahující chuťově harmonický poměr alkoholu, cukru a kyselin. Nejčastěji se vyrábí z bílých hroznů, ale můžete se setkat i s burčákem z červených rév.

Kdy je čas na burčák

Na trhu se objevuje už od začátku srpna do konce listopadu, jak oficiálně určuje i zákon. Nebuďte netrpěliví, první burčáky se stejně moc nevyplácí kupovat. Často se k nám dováží z okolních zemí (Slovensko, Maďarsko) a jde spíš o zkvašený mošt z hroznů. Opravdové skvosty přichází na scénu s nástupem září. Teď je tedy skvělá doba ke koštování.

Jak se pozná dobrá odrůda

V tuzemsku narazíte nejčastěji na odrůdy Müller Turgau nebo Irsai Oliver, Veltlínské zelené, Chardonnay nebo Muškát moravský. Konec září patří modrým odrůdám. Z těch se vyrábí růžový nebo červený burčák.

Burčákem ku zdraví

V lahodném nápoji najdete velké množství vitaminů a kvasinek, které obsahují komplex vitaminu B. Přítomný tiamin podporuje srdeční činnost. Kvasinky zajišťují přísun bílkovinných látek a kyseliny pantotenové, která chrání tělo proti onemocnění sliznice a zažívacího ústrojí. Obsažený nikotinamid zase zabraňuje nervovým a kožním poruchám.

Pozor na omezenou trvanlivost

kvalitní burčák by neměl být starší než 3 dny. Nenechte se proto lanařit obchodníky a ptejte se. Zjistěte si, jaký výrobce za ním stojí a původ moku.

Stádia kvašení

Burčák má mnoho podob a také jednotlivá stádia kvašení. Jdou pěkně po sobě. Nejprve je sladký, pak tzv. ve varu, poté po zlomení, následuje mydliňák a uzavírá ho tzv. mladé víno. V každém stadiu kvašení má své nadšence. V prvním stádiu neobsahuje téměř žádný alkohol a je příjemně sladký.

Degustujte jako profík

Při degustaci si počínejte jako vinař. Přivoňte, promíchejte, poválejte v ústech a polkněte. Pozor si dejte na množství. Sladká „šťávička“ je pěkně zrádná. Dokud sedíte, nebudete cítit záklopku. Když vstanete, může to s vámi pěkně zacloumat.