Běžný úklid se dá zvládnout bez agresivních chemických prostředků. K nejoblíbenějším DIY čističům patří jedlá soda a ocet. Ale existuje i mnoho dalších zajímavých tipů, které se společně vámi ochotně pustí do boje se špínou, mastnotou či vodním kamenem.

Olivový olej na dřevo i nádobí

kuchyni patří olivový olej k nejoblíbenějším ingrediencím a pro své jedinečné vlastnosti má stálé místo rovněž v kosmetice. Sáhnout po něm však můžete dokonce i při úklidu, zejména pokud potřebujete renovovat dřevěné povrchy.

Potřením dřevěného nábytku tenkou vrstvou olivového oleje ho ochráníte před poškozením, a navíc mu propůjčíte lesk. Nejprve naneste olej a poté povrch ještě přetřete suchým hadříkem. Mimochodem, olivový olej lze použít i k čištění pánví a hrnců. Stačí ho smíchat s trochou soli a touto směsí nádobí vyčistit.

Kouzlení s černým čajem

Představa černého čaje coby pomocníka při úklidu domácnosti jistě mnohé překvapí. Ve skutečnosti je to však všestranný a ekologický čisticí prostředek, který můžete vyzkoušet třeba pro vycídění zrcadel nebo při mytí oken. Stačí uvařit silný nálev z černého čaje, namočit do něj utěrku z mikrovlákna a pustit se do práce.

S obsahem kyseliny tříslové souvisí také schopnost černého čaje odstraňovat mastnotu. Kromě toho se může pochlubit antiseptickými a antibakteriálními účinky, dokáže pohlcovat nepříjemný zápach, a dokonce si poradí i s připáleným nádobím.

Rýží proti usazeninám

Vyčistit lahev s úzkým hrdlem je někdy opravdový oříšek, protože ani kartáč na nádobí jím mnohdy neprojde. Vypláchnutí lahve saponátem na mytí nádobí obvykle nestačí, a proto se na vnitřním povrchu začnou po určité době tvořit usazeniny.

Můžete zkusit nasypat do lahve nejdříve několik lžic suché nevařené rýže a přidat šálek vody nebo pro lepší účinnost ocet. Nádobu uzavřete, opakovaně silně protřepejte a na závěr důkladně vypláchněte. Stejný způsob lze použít například i pro čištění skleněných váz, které jsou úzké nebo mají silně zúžené hrdlo.

Alkohol čistí a dezinfikuje

Hadříkem namočeným v trošce alkoholu (například lihu nebo vodce) vyčistíte a zároveň vydezinfikujete vodovodní baterie, stejně jako rozličné skleněné povrchy. A pokud máte strach použít koncentrovaný alkohol, stačí ho jednoduše naředit s vodou, a to v poměru 1 : 1.

Alkohol si dokáže poradit také s některými druhy skvrn, dokonce i těmi od permanentního fixu, kávy nebo vína. A může být účinnou záchranou v případě, jestliže vás tlačí nové kožené boty, které potřebujete změkčit a roztáhnout.

Všestranný vinný kámen

Také vinný kámen, který je zbytkovým produktem z procesu výroby vína, představuje vynikajícího pomocníka při úklidu domácnosti. Oceníte ho zejména pro odstranění nevzhledných hnědých skvrn na vnitřním povrchu šálků, efektivně vyčistí hrnce, pánve a další nádobí.

Kromě toho má vinný kámen schopnost pohlcovat zápach, působí proti usazenému vodními kameni a společně s octem dokáže vyřešit problém s ucpaným odpadem.

 

Zdroje: https://www.ustwotea.com/blogs/asian-american-voices/using-tea-to-clean-and-care-for-your-home, https://www.thekitchn.com/5-surprising-things-you-can-clean-with-olive-oil-253195, https://cleanmyspace.com/rubbingalcohol/, https://flaske.com/blogs/news/what-is-the-best-way-to-clean-a-water-bottle