Zoufáte si nad velikostí své kuchyně, která vám přijde příliš malá nebo dokonce úplně maličká? I kuchyně menších rozměrů může být velice útulná, praktická a pohodlná. Vyzkoušejte některé tipy a triky, jak si ji chytře zařídit, aby se vám v ní skvěle vařilo. Základem je využít každý volný prostor na maximum.

Nebojte se otevřených polic a háčků

Do malého prostoru je možné umístit pouze omezené množství kuchyňských skříněk. Snadno se proto stane, že na všechno nádobí, kuchařské náčiní a další nezbytnosti nebude dostatek místa. V takovém případě můžete využít prázdný úsek na zdi, kde lze naistalovat jednu nebo více otevřených polic nad sebou. Na nejnižší polici lze přidat také háčky a na ty poté zavěsit například hrnečky, chňapky nebo cokoliv jiného.

Využívejte organizéry do šuplíků

Podpořte přehlednou organizaci kuchyně a pořiďte si organizéry do skříněk a šuplíků. Využijete tak jejich celkovou kapacitu mnohem efektivněji, a navíc zabráníte tomu, abyste jednu konkrétní věc zdlouhavě hledali mezi změtí ostatních kuchyňských potřeb. Pro uložení plechů, pánví a dřevěného válu jsou ideální vysouvací horizontální či vertikální přepážky.

Dejte přednost vestavěným spotřebičům

Samostatně stojící spotřebiče jsou náročnější z hlediska pravidelného čištění, a navíc zabírají relativně hodně volného místa. Vestavěné kuchyňské spotřebiče naopak šikovně šetří každý centimetr. A mnohé z nich existují i v rozměrově úspornější variantě, která je určená právě pro malou kuchyni. Za pozornost stojí rovněž multifunkční spotřebiče. Do malé kuchyně je perfektní volbou například trouba, která zvládá i mikrovlnný ohřev jídla.

Používejte i horní části skříněk

Další úložný prostor je možné získat instalací kuchyňských skříněk, které sahají až ke stropu. Ale i v opačném případě můžete prostor na horních skříňkách prakticky využít, jestliže si pořídíte úložné boxy. Kvůli poněkud obtížnějšímu přístupu v nich můžete následně skladovat ty potřeby, které nevyužíváte každý den, ať už to budou třeba formičky na vánoční cukroví, nebo lis na jablečný mošt.

Vsaďte na jednouchý a světlý design

Kuchyně bude působit prostorněji a získá přívětivější dojem, jestliže v ní budou převládat zejména světlé a pastelové odstíny. Není třeba se vyhýbat ani tmavším prvkům, pokud se aplikují s rozumnou mírou. Pro malou kuchyni se hodí spíše minimalistický design, i podlaha by měla být jednobarevná bez geometrických vzorů. Opticky místnost zvětší vertikální dřevěné obložení a šikovně umístněné zrcadlové plochy. Velmi důležité je pochopitelně také dostatečné osvětlení.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.