Vstřícným krokem pro planetu jsou bezobalové obchody, v nichž se dají zakoupit jak suroviny potřebné do kuchyně, tak kosmetika nebo třeba uklízecí prostředky. Spousta z nás se však na první nákup nevydá proto, že si není jistá tím, co dělat, jak na to?

Co je dobré vědět před vydáním se do obchodu?

Abyste si mohli odnést požadované množství vybraného zboží, budete k němu potřebovat vlastní nádoby. Skvělé jsou skleněné těsnící dózy s víčkem, do nichž se dá umístit pomalu vše – od luštěnin přes mouku až po sypaný čaj. Do povinné „zero waste“ výbavy pak patří i plátěné tašky a sáčky. Přestože se v 99 % cena za zboží v bezobalových obchodech vypočítává podle hmotnosti, nemusíte se bát, váha nádoby se od výsledku odečítá. Případně, pokud se stane, že si vlastní nádoby zapomenete nebo vám nebudou stačit, dají se na prodejnách zapůjčit. Nicméně na tuto variantu se příliš nespoléhejte, vždy je vhodnější mít nádoby své.

Úžasné jsou bezobalové neboli zero waste obchody z toho důvodu, že minimalizují odpad, a to nejen v souvislosti s obaly, ale také se samotnými výrobky. Těch si totiž zákazník nabere opravdu jen takové množství, u kterého je přesvědčen, že jej využije. Nabídka bezobalových produktů se pak odvíjí podle toho, do jaké obchodu se vydáte, některé mají k dostání pouze potravinový sortiment, nicméně většina nabízí také drogerii a jiné zboží denní potřeby. Například statistiky v Anglii prozrazují, že místní obyvatelé ročně vyprodukují neuvěřitelných 19 miliard liber (1 libra = cca 0,5 kg) potravinového odpadu.

Jak postupovat při nákupu v zero waste prodejně

První věcí, kterou po příchodu na prodejnu uděláte, je, že si na dostupné váze zvážíte donesené nádoby, aby se od výsledné sumy mohla odečíst jejich váha. Štítek, který vám vyjede, umístěte na nádobu a pak se již vesele vrhněte na plnění. Jakmile nádobu naplníte podle potřeby, vydejte se zpět k váze, ať zjistíte svoji výslednou cenu za vybrané zboží. Případně, pokud si stále nejste jistí postupem, neváhejte o pomoc požádat zaměstnance prodejny. Obecně se bezobalové obchody nacházejí spíše ve větších městech, nicméně k dispozici je i několik online prodejen, které navíc upřednostňují lokální produkty.

Co se dá zakoupit ve vybraných zero waste e-shopech?

  • drogerie i uklízecí či mycí prostředky a prášky na praní
  • tekutá, zejména však tuhá kosmetika
  • všechny možné suroviny na pečení a vaření, včetně koření
  • výběrová káva a čaje
  • trvanlivé i čerstvé potraviny

Postup je pak podobný jako v kamenné prodejně, vyberete si potřebné zboží a upravíte u něj požadovanou hmotnost či počet. Nádoby, ve kterých bude objednávka doručená, následně vyčistíte a posléze obchodu odevzdáte zpět.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.